Sessizce

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bu ülkede güzel şeyler oluyor diyeceğim bir program izledim. Adı “Sessizce”. Televizyon yayıncılığında 30 yıl geçirmiş bir kişi olarak genel televizyon yayınlarının evrildiği günümüz medyasını, yozlaşmış buluyorum. Yayın akışlarında en çok televizyon izleyen halk tabakasının tercih ettiği programlar, daha çok zaman ve yer buluyor. Böylece kültürel ve bilişsel gelişmeyle ilgili hiç program yapılmıyor. Çünkü televizyon izleyen halk, sadece pop opera denilen uzun  dizileri, sokak ağzıyla tartışılan politika konularını ve aile meselelerini tartışan herhangi birilerinin kavgalarını yayınlayan kanalları  ilginç bulup izliyor. Bu programlar ve spor programları beni ilgilendirmediği için akşamları zaman zaman TRT 2 kanalını izliyorum. Filmler ve kültür programları yeterince ilgi çekici oluyor.

Geçen hafta televizyona baktığım bir gün hiç görmediğim bir formatta yayınlanan “Sesizce” programı ilgimi çekti. İşitme engelli bir ressamın sanat hayatı ve sergilerini anlattığı bir söyleşi programı. Spiker ve konuk sadece işitme engellilerin anlayabileceği işaret dilini kullanırken, bizler ihmal edilmemişiz ve alt yazı ile konuyu takip edebiliyoruz. Yani biz sanki bir işitme engelliyiz gibi, sesiz dünyaya adım atmış oluyoruz. İşitme engellilerin televizyon izlediklerinde  hissettiklerini bu program boyunca anlıyoruz. Hiçbir ses duymadan oldukça ilginç bir sohbet izliyoruz. Spiker işaret dili tercümanı Neslihan Kurt. Bazı duyarlı programların sağ alt köşesinde açılan pencereden işitme engelliler için  çeviri yaptığı için aşina olduğumuz bir uzman. Sorduğu sorular ve konuya hakimiyeti ile oldukça başarılıydı. Programın uzun soluklu olmasını ve diğer kanallara örnek olmasını dilerim.

Geçen haftanın önemli sanat olayı ise yeniden açılan Atatürk Kültür Merkezindeki ilk opera gösterisi Aida operasıydı.Bu temsil  İstanbul’da olmayanlar için imrenilecek bir sanat etkinliğini kaçırılması demekti. Ama TRT 2 kanalı bu açılış gösterisini canlı yayınlayarak tüm sanat severlerin gönlünü kazandı. Giuseppe Verdi bestesi Aida operası defalarca izlenebilecek güzellikte müziklere ve konuya sahip bir eser. Ankara, İstanbul ve Antalya Devlet opera bale sanatçılarının yer aldığı üst düzey bir gösteriyi yayınlayan devlet televizyonu TRT 2 taktir edilecek bir iş yapmıştır. Televizyon izlemekten halkı soğutan diğer kanallar için örnek olmasını bekliyorum. Atatürk kültür merkezinin girişini süsleyen muhteşem  kırmızı seramik kubbenin Çanakkale’de yapıldığını ve Çanakkale imzasının Atatürk kültür merkezinin girişinde atıldığını görmek gurur veriyor.


Bu haber 17/11/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 494 defa görüntülendi
*