İnsafsızlar

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kim insafsız? Otomobil alacak olanlar mı? Yoksa otomobil satan markalar ya da  galericiler mi? Daha ileri gidelim üretici kıskanç Almanlar mı? Şu anda ülkemizde otomobil ithalatı durma noktasında firmalar yok satıyor hatta satamıyor. Ülkede otomobil fiyatları yükseliyor ama ne fayda otomobil yok. Var olanların yarısından fazlası üç ay öncesi galericiler tarafından satın alınmış durumda.  Büyük şehir galericileri sıfır km otomobil satmaya başladılar. Satış fiyatlarının % 10-15 fazlasına isteyene hazır. Bu durum doğal olarak ikinci el araçların fiyatlarını uçurmaya başladı. Zor şartlarda birikimini otomobile yatırmak isteyen vatandaş şaşkın durum da. Döviz artmaya devam ederse ki devam ediyor otomobili sıfır almak hayal olacak gibi. Satıcılar o kadar insafsız ki 20 senelik arabaya yüz bin tl istiyor neden yüz bin diye soruyorum dolar arttı diyor iyimi. Öbür tarafta markalar fiyat politikalarını ayar yapamadıkları için satışlarını durdurma yoluna gidiyorlar sipariş yazıyorlar. Diğer yandan otomobilini kendisi satmaya kalkan vatandaş dolandırılma korkusu ile pazara arabasını getirmiyor. Peki ne olacak? Önümüzdeki günlerde otomobil satışları duracak buna bağlı olarak yedek parça sorunu ortaya çıkacak mevcut otomobil sahipleri bakım yapamayacak. Vergiler de indirime gidilmeyecek daha da artacak. Yakıta zam yapılma devam edilecek.

Sonuçta bizler otomobillerimiz den geçici bir süre vazgeçeceğiz. Bekleyip göreceğiz. Siz siz olun otomobil bir yatırım aracı olduğunu unutmayın. Yatırımınızı Dolar yerine otomobile yatırın koyun kenara kullanmasanız da satarsınız. Yamyam galericiler hazır.

Sağlıcakla kalın.

 

EYYYYYY KOVALAKUS

“ Hummer’ı Unut, Marauder ( Çapulcu ) İle Tanış ”

Afrika’daki barış ortamını korumak için Güney Afrika tarafından geliştirilen Marauder isimli cipin marifetleri görenleri hayrete düşürüyor.

12 ton ağırlığında olan önde 2, arkada ise 8 kişilik oturma kapasiteli Marauder, üzerinde tank mayını korumasından kurşun geçirmez lastiklere, roketatara dayanıklı camlarından iklimlendirme sistemine kadar birçok özelliği içinde barındırıyor.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri ve Güney Afrika tarafından kullanılan bu jip 100 ila 120 km/s hız yapabiliyor. 4×4 dışında ortadaki lastiklerin yere indirilmesiyle 6×6′da olan arazi aracı 700 km yol alabiliyor.

300 bin £ fiyatı olan Marauder 290 hp gücünde. Kral Abdullah’ın isteğiyle Ürdün’de de üretilmeye başlanan Marauder ünlü İngiliz TV şovu Top Gear’da tam anlamıyla bir testten geçirilmişti. Testte bolca yıkılan duvarlar, patlayan mayınlar ve ezilen araçlar var.

YENİ TRAFİK CEZALARI

Alkollü araç kullanmak, kırmızı ışıkta geçmek, emniyet kemeri kullanmamak ve ehliyetsiz araç kullanmak gibi suçları işleyen kişiler için yeni trafik cezası fiyatları belli oldu. İşte güncellenen fiyatlar.

Muayenesiz araç kullanmak : 935 TL

Ters yönde araç kullanmak : 2000 TL

Emniyet kemeri takmayanlar ise 1008 TL trafik cezasıyla karşılaşacak.

Trafik işaret ve levhalarına zarar vermek,
yola çöp atmak ve trafiği engellemek
gibi düzeni bozan ihlaller : 488 TL

Alkollü araç kullanmanın 1. seferinde 1.002 TL, 2. seferinde 3256 TL, 3. seferinde 4.018 TL cezası olacak.

Alkolmetreye üflemeyi reddetmek : 9.869 TL,

Yaya geçidinde yayaya yol vermemek : 678 TL

Sigortasız araç kullanmak 1008 TL

Ehliyetsiz araç kullanmak: 9.918 TL

88 km-104 km arası 935 TL ceza, 104 km-120 km arası 2488 TL ceza, 120 km ve yukarısı 4002 TL ceza

Şehir içi hız 50 km istenen yerde, 55 km-65 km arası 535 TL ceza, 65 km-75 km arası 988 TL ceza, 75 km ve yukarısı 5002 TL ceza

Kırmızıda geçmek: 936 TL

Cep telefonu ile konuşmak 535 TL ve Park yasağını ihlal etmek  709 TL olarak ceza işlemi görecek.

 

GÜLMECE

Günün en anlamlı karikatürü…

 

 


Bu haber 17/11/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 346 defa görüntülendi
*