Doç. Dr. Günay Eskici’den kış ayı önerileri

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Günay Eskici, kış aylarının yaklaşmasıyla beraber soğuyan havalarda vatandaşların bağışıklık sistemini güçlendirmesi için gerekenleri gazetemize anlattı. Eskici kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlendirici özelliği olan A,C,E vitaminini içeren besinleri tüketmenin önemli olduğunu belirterek “Kış aylarında bolca bulunan havuç, turp, brokoli, lahana, karnabahar, pırasa, ıspanak, kereviz ve yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra portakal, mandalina, elma gibi meyvelerin tüketimine özen gösterilmelidir” dedi.

Kış mevsimi ile birlikte havaların gittikçe soğuması ve vatandaşların kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirme zorunluluğunun bulaşıcı hastalıklarının daha kolay yayılmasına neden olacağını belirten ÇOMÜ Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Günay Eskici, kış aylarında fiziksel aktivitedeki azalma ile birlikte vücutta kilo artışlarının oluşacağını kış aylarında yeterli ve dengeli beslenmenin bağışıklık sistemini güçlendireceğini belirtti.

Yeterli ve dengeli beslenebilmek için gün içerisinde beş temel besin grubunun tüketilmesi gerektiğini ifade eden Eskici, “Süt ve ürünleri grubu, et, yumurta, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar grubu, ekmek ve tahıl grubu, sebze grubu, meyve grubu yer alan besinlerden kişisel gereksinimler düzeyinde tüketilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olan A, C, E vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin besinleri tüketmek önemlidir. Kış aylarında bolca bulunan havuç, turp, brokoli, lahana, karnabahar, pırasa, ıspanak, kereviz ve yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra portakal, mandalina, elma gibi meyvelerin tüketimine özen gösterilmelidir. Günlük en az 3 porsiyon meyve, 2 porsiyon sebze tüketimi önerilir. E vitamini için haftada 2-3 defa kuru fasulye, nohut, 15-20 adet fındık veya 5-6 adet ceviz gibi yağlı tohumları tüketmek fayda sağlar. Besinlerle karşılanması zor olan ve en temel kaynağı güneş olan D vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirmedeki etkisi büyüktür. Özellikle kış mevsiminde yetersizliğine çok sık rastlandığından, düzenli biyokimyasal takibi yapılmalı ve gerektiğinde hekim önerisi ile takviye alınmalıdır. Kış aylarında haftada 2-3 kez balık tüketilmelidir.” dedi.

Doç. Dr. Günay Eskici, “Vücut ağırlığı kontrolünü sağlayabilmek için; şeker içeriği ve enerji içeriği yüksek olan hazır besinlerden uzak durulmalı, kan şekerini çabuk yükselten glisemik indeksi yüksek besinler yerine düşük glisemik indekse sahip tam tahıllı besinler, lif içeriği zengin yiyecekler tercih edilmelidir. Hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar ya da meyve tatlıları tercih edilmeli, hazır meyve suları ve gazlı içecekler yerine taze meyveler tüketilmelidir. Yemekler az yağda pişirilmeli, haşlama/ızgara/ fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Sıvı alımına dikkat edilmeli, günlük en az 2-2.5 litre su tüketilmelidir. Ihlamur, adaçayı, kuşburnu çayı gibi içeceklerden günlük toplam 2-3 fincan tüketilebilir. Haftada en az 150 dakika (3 gün 50 dakika ya da 5 gün 30 dakika) orta şiddetli bir aktivitede bulunulmalı, dışarı çıkmanın mümkün olmadığı durumlarda ev içi egzersizler yapılmalıdır. Düzenli ve yeterli uykuya özen gösterilmelidir.” dedi.

Nedim Bayhan

 


Bu haber 16/11/2021, Salı günü yayınlandı, 268 defa görüntülendi
*