İstişare toplantısı düzenlendi

3 hafta önce Güncel Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Laboratuar altyapısının iyileştirilmesine ve etkin kullanımına ilişkin olarak Çanakkale Ticaret Borsası ev sahipliğinde 09 Kasım 2021 Salı günü İstişare Toplantısı düzenlendi.

Borsa Başkanı Kaya Üzen’in ev sahipliği yaptığı toplantıya, Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ, Gıda Kontrol Laboratuar Müdürü Menderes Koşuncu, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Süha Özden, Ezine Gıda İhtisas OSB Müdürü Alper Altınok, Tarım-Koop. Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitki Sağlığı ve Bitkisel Üretim Şube Müdürü Ramazan Eren, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Latif Candan, Gıda ve Yem Şube Müdürü Ahmet Kılınç, Damızlık Koyun-Keçi Yet. Birliği Başkanı Ferhan Savran, MÜSİAD Başkan Yardımcıları Recep Ragip Barış, Atiye Laçin, ÇOBİLTUM Müdürü Prof.Dr.Sermet Koyuncu, ÇOBİLTUM Müdür Yardımcısı Dr.Savaş Gürdal, ÇOMÜ Biga MYO  Öğr.Gör.Ertuğrul Bilgücü, ÇOMÜ Lapseki MYO Öğretim Üyesi Feyza Kolcu, ÇOMÜ Ezine MYO Öğr.Gör.Giray Öge, Çanakkale Ziraat Odası Genel Sekreteri Özge Karaoğuz, ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal ve ÇTB Genel Sekreteri Sevcan Elver katıldı.

Borsa Başkanı Kaya Üzen toplantıya katılım sağlayan tüm paydaşlara teşekkürlerini sunarak sözlerine başladı. Başkan Kaya Üzen konuşmasında; “Nitelik, verimlilik, sürdürülebilirlik bizler için önemli. Paydaşlar olarak herkes bunun bilincinde. İlimizde 72 analizde Akredite olan Gıda Kontrol Laboratuar Müdürlüğümüz, Üniversitemiz bünyesinde zeytinyağında ve Toprak analizlerinde akredite olmaya hazır ÇOBİLTUM merkez laboratuarımız ve ilçelerimizde yer alan meslek yüksek okullarımıza ait laboratuarlarımız ve kurumlarımıza ait laboratuvarlar var.

Ayrıca yeni oluşumlarımız var. Ezine Gıda İhtisas OSB‘nin hedeflerinin başında oradaki tesislere firmalarımıza yönelik ihtiyaçlarını karşılayacakları bir laboratuvar oluşturmak istiyorlar. Tabi hepimizin tüm kurum kuruluşlar olarak birtakım hedefleri var bu konuda. Biz diyoruz ki İl olarak kaynaklarımızın verimli kullanılması ve yok olmaması için mükerrer cihazlara kaynak aktarmayalım, birlik olalım. Laboratuarlarımızı etkin kullanalım.

Çanakkale’nin büyüyen ve gelişen bir şehir olduğunu belirten Başkan Üzen İlimizin tarıma dayalı sanayisiyle, ihracatıyla, metropol olmaya aday bir şehir olduğunu belirterek, Ticaret yapan bir iş adamı için sanayici için hep beraber nasıl il genelinde çalışma yaparız, laboratuarlarımızı nasıl verimli bir şekilde kullanılmalarını sağlarız derdindeyiz. Tabii ki bu laboratuarların bizim tarafımızdan değil de uluslararası alanda tanınması bilinirliliğinin olması ve onanması önemli.” dedi.

Toplantıda il genelinde kurumların laboratuvar alt yapılarının etkin kullanılması ile ilgili olarak envanter çalışması yapılması, ildeki üreticilerin, tüccarların ihtiyaç duyduğu analizlerin giderilmesi ile ilgili yol haritasının belirlenmesi,  ihracata yönelik analiz taleplerinin tespiti ile ilgili konularda ve kamu üniversite sanayi işbirliği konularında istişarelerde bulunuldu.


Bu haber 14/11/2021, Pazar günü yayınlandı, 468 defa görüntülendi
*