Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Hedefimize bir adım daha yaklaşıyoruz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Asya ile Avrupa’yı 6 dakikada birbirine bağlayacak olan ve dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü konumunda bulunan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün son tabliyesinin montajı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Çanakkale’de, tarihi günde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşa edilen bu köprü ile Türkiye yeni bir sıçramayı gerçekleştirmiş oluyor. Bu köprü büyük ve güçlü Türkiye hedefimize bir adım daha yaklaştığımızın ispatıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale’ye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk olarak, helikopterden 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nü inceledi. Havada ve Lapseki şantiyesinde, köprü ile ilgili bilgi aldı. Sonrasında, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün son tabliyelerinin montajı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımları ile gerçekleşti. Köprünün bundan sonraki sürecinde, sadece asfalt çalışması ve trafik düzenlemeleri kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, köprü şantiyesinden yapmış olduğu önemli açıklamada, “Yatırım tutarı 2.5 milyar euro olan bu otoyol ve köprü projesini Yap-İşlet-Devret modeliyle hayata geçiriyoruz. Proje ile geçiş süresi 6 dakikaya inecektir. Ülkemizin en çok nüfusunu barındıran, en büyük ticaret hacmine sahip, sanayi bölgelerine kuşatan Marmara Otoyol ringi kritik projelerimiz arasında yer almaktadır. Bu köprü ile bu projenin en zor ve prestijli bölümlerinden birini daha tamamlamış oluyoruz.

Bu köprü büyük ve güçlü Türkiye hedefimize bir adım daha yaklaştığımızın ispatıdır. Yap İşlet Devret modeliyle inşa edilen bu köprü ile Türkiye yeni bir sıçramayı gerçekleştirmiş oluyor. Ülkemizin bu otoyoldan ve köprüden geçerek seri bir şekilde menzillerine yol alacak araçların işletme ve vakit gelirlerinden elde edecekleri büyük kazancı söylemeye gerek duymuyorum. Böyle bir projeyi lojistik krizlerinin yaşandığı bir önemde hayata geçirmemiz önemlidir. Otoyollarımız, bölünmüş yollarımız köprülerimiz ve tünellerimizle kara yollarımızın standartlarını yükselttik.

Sağlık alanındaki yatırımlarımızın karşılığını nasıl salgın dönemde aldıysak inşallah ulaşımdaki yatırımlarımızın karşılığını da artan yatırımlarla, üretimle, ihracatla göreceğiz. Birileri Türkiye söz konusu olduğunda çifte standartta sınır tanımıyor olsa da biz tüm bu engelleri aşacak güce ve kararlılığa sahibiz. Belki biraz fazla enerji sarf edeceğiz, belki biraz canımız sıkılacak ama emin olun hedeflerimize ulaşacağız. Bu köprünün planlanmasında emeği geçen bakanlıklarımızı, aracı kurumlarımızı tebrik ediyorum. Rabbim nice böyle dev eserler kazandırmayı nasip etsin diyorum” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi


Bu haber 13/11/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 379 defa görüntülendi
*