Çocuk

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Karıştırmaaa! Evladım şu düğmeler ile oynamaktan ne zevk alıyorsun anlamıyorum. Seyahat anında çoğumuz ufak çocuklarımıza bu anlamda sözler sarf ederiz. Sanki çocukların merakları otomobilin bir taraflarını bozacakmış gibi gelir. Tabii ki bozmazlar ama endişe işte. Bende olsam “ ki öğleyim” karıştırmadan edemem.

Otomobil üreticileri bizim çocuklara göre üretim yapmadıkları için çocukların kabahati yok. Çoğunlukla çocuklar gördükleri davranışları taklit ederler. Baba otomobili kullanırken nerelere dokunursa onlarda oraları ellerler. Dikkat edin ufak çocuklar direksiyon ile oynarken bir yandan da far düğmesini açıp kaparlar veya sinyal kolunu aşağı yukarı oynatırlar. Çocukları biraz daha büyütelim. Merak hep aynı ancak boyutu değişmiştir. Yani biraz daha profesyonel olmuştur. Artık sorular sormaya başlamıştır. Neyin ne olduğunu ne işe yaradığını bilmektedir. İşte asıl problemler bu sırada başlar. Karıştırmanın nerelere kadar gideceği bilinmektedir. Otomobili kurtardın kurtardın, kurtaramadın yandın. Niye mi? yandın otomobil yavaş yavaş siz istemeseniz de el değiştirmeye başlamıştır. Fakat bu durumda olaylar sizinde hoşunuza gitmektedir. Çünkü çocuğunuz büyüyor, akıllanıyor, sizin gibi davranmaya başlamıştır. Çocuk biraz daha büyüsün. Yani kılığına, kıyafetine, kendine bakar olsun. Otomobili kurcalamak artık onu tatmin etmemektedir. Otomobil ele geçirme planları yapılmaya başlanmıştır. Planın başarısı birazda babaya bağlıdır. Anne isterse olur. Hafta sonları ufak ufak otomobil kullanmaya başlanmıştır.

Çocuk artık kendine güvenmeye başlamış hâkimiyeti eline geçirmiştir. Bu konumu büyükler bir eğlence gibi görmektedirler. Çocuğu artık çocukluktan çıkaralım Genç olsun. Anne, baba panik yapmasın artık onlar birer yetişkin. Çocukluktan çıktılar. Versin otomobili kurtulsunlar. Kendilerine uygun bir otomobil almaları en hayırlısıdır. Sağlıcakla mutlu umutlu kalın.

EYYYYYYY KOVALAKUSSS

İki Motorlu VanMoof V Elektrikli Bisiklet ile Havan olsun

VanMoof, yeni e-bisikletleri için niyetlerinin, “şehir hareketliliğini tamamen yeniden tanımlamak” ve insanların e-bisikletlerin neler yapabileceğine dair beklentilerini aşmayı amaçlamak olduğunu duyurularında açıkça belirtti. VanMoof V, en yüksek 45 km/s hıza ulaşabilen çift motorlu bir konfigürasyona sahip olarak bu hedeflere ulaşmayı planlıyor. Pedal destekli e-bisikletin 45 km/s üzerindeki hızlara nasıl ulaşabileceğini ve sürdürebileceğini açıklayan bir turbo güçlendirme düğmesi bile var. VanMoof V, kalın lastikler, tam ön ve arka süspansiyon ve dayanıklı alüminyum çerçeve gibi özellikleriyle kendisini ağır hizmet tipi bir şehir bisikleti olarak konumlandırıyor. Ayrıca, VanMoof bisikleti, otomatik vitesi ve sürücüleri hantal bisiklet kilitleri ile uğraşmak zorunda kalmaktan kurtaran anahtarsız kilitleme özelliği olan Kick Lock gibi özellikleri ile kullanıcı konforu odaklı son teknoloji yeteneklere sahip.

Bu mükemmel mühendislik harikasına güç veren 700 Wh‘lik sağlam bir dâhili batarya, bisikletleri hedeflerine ulaştırmak için fazlasıyla yeterli kapasiteye sahip olacak. VanMoof V, kendisinden daha yavaş muadilleri ile benzer zarif bir gövde tasarımına sahip. Eğer kotdukları hedeflere de ulaşabilirse, bu yeni elektrikli bisiklet kesinlikle e-bisikletlerin yapabilecekleri konusunda yeni bir standart belirleyecektir. Henüz nihai bir fiyat belirlenmemiş olsa da VanMoof V piyasaya sürüldüğünde yaklaşık 3600$’lık bir fiyat etiketine sahip olacağı bekleniyor.

TEKNİK

CNG  ( Compressed Naturel Gas)

Dünyada azalan ham petrol ve artan yakıt fiyatlarına karşılık yeni nesil çevre dostu CNG motorları çoğu otobüslerde görmüşüzdür. Bu motor sadece otobüslere değil bütün araçlara uygulanan bir motordur yalnız daha temelleri tam atılamadığından sadece belediye otobüslerinde bulunur. Bu araçları da en çok Ankara’da görmek mümkün. Nasıl bir yakıt olduğuna gelince de evimize gelen iki ve yirmi bar basınçlı doğalgazın aynısıdır. Tek fark daha yüksek basınçlarla ( yaklaşık 200 bar ) araçlara dolum yapılmasıdır.

Bu yakıt türü normal araç yakıtlarına bakılarak çok ucuz ve karmonoksit salımı %0′dır. Bu özelliği bence ucuz olmasıdan daha üstün bir özelliktir. Bu özelliğinden dolayı da yeşil bir simgesi vardır. Compressed Naturel Gas yani “CNG” dolumu ise şehir doğalgaz şebekesinden alınan doğalgazın komprasör sayesinde basıncının iki yüz bar basınca ulaşması ile olur ve araç depolarına doldurulur.

CNG benzinle çalışan araçlara göre %60 – %70 oranında daha tasarrufludur. Motor ömrünü uzatır ve çevre dostudur. Yanma sıcaklıgının 650 santigrat derece olması nedeniyle de diğer tüm yakıtlara oranla daha güvenlidir.

CNG’ nin yararlarına bakarsak;
– Diğer yakıtlara göre ekonomiktir. Kullanıcının tasarrufu, aracın yakıt sarfiyatı ile bağlantılı olmakla birlikte, şu anda yurdumuzda doğalgaz, LPG’ ye kıyasla %40 tasarruf sağlamaktadır.

– Temiz bir yanma sağladığından motor yağı ömrünü uzatır.
– Çevreci bir yakıttır. Doğalgaz, egzoz emisyonu açısından havayı en az kirleten yakıttır. Bu özelliğinden dolayı, Avrupa Birliği yürürlüğe koyduğu yeni emisyon kuralına en uygun yakıt olarak; taşıtlarda doğalgaz kullanımını vergi indirimi ile teşvik etmektedir.
– Doğalgaz havadan daha hafif olduğu için bir sızıntı halinde diğer yakıtların (LPG, Benzin vs.) tersine hemen havaya karışır ve diğer yakıtlar gibi zeminde birikerek patlayıcı ve yanıcı bir ortam oluşturmaz.
– Oktan sayısının yüksek olmasından dolayı motor yanma verimi daha yüksektir ve bu açıdan motora faydalı bir yakıttır.
– Motora direkt gaz olarak girdiğinden soğuk havalarda dahi kolayca yanar.
– Şu an bazı ülkelerde mevcut kullanılan ve ileride daha yaygın bir hale gelecek olan “Evde Dolum” mümkündür. Yani aracın ihtiyacı olan gaz ev tesisatından temin edilebilecektir.

Ülkemizin konumu itibarı ile doğalgaz hatlarının üzerinde olması bu teknoloji için gayet elverişlidir. Avrupa daki doğalgazlı araç sayısına bakar olursak ülkemiz en son sırada yer almaktadır. Dolum tesis sayıları da yok denilecek kadar azdır. İlk olarak CNG motorları ABD, İtalya, Yeni Zellanda, Arjantin kullanmıştır. Ülke ekonomisine de çok büyük yarar sağlayan bu teknoloji umarız bizim ülkemizde de yaygınlaşır.

GÜLMECE

Yeni model otomobillerde yol bilgisayarı ve şerit takip sistemi

 


Bu haber 10/11/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 425 defa görüntülendi
*