Cumhurbaşkanı adayları

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İlk genel seçimde Cumhurbaşkanı adayları olarak öne sürülen politikacılar medyada çıkıyor. Haberlerde ve sabit kadrolu siyasi televizyon tartışmaların da sündüre sündüre anlatılıyor. Medyanın amacı,   aday olabilecek politikacıları yıpratıp, güçsüz rakiplerle   2023 seçimine gidebilmek olsa gerek. Bu tartışmalarda en çok adı geçen iki büyükşehir belediye başkanı, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş aday olduklarını söylemediler ama medya buldukları  sürpriz aday isimleri üzerinde biraz fikir yürütüp, muhtemel aday olarak tekrar tekrar bu iki belediye başkanına geri dönüş yapıyorlar.

Belediye başkanlığında bir dönemlerini bile bitirmeden, icraat sonuçlarını görmeden, medyanın şişirmesiyle görevi bırakıp aday olacağız derlerse önce seçimlerde kendilerine inanan seçmenlerinin güvenine, sonra kendi siyasi geleceklerine darbe vurmuş olurlar. Nasıl mı? Ankara eski Büyükşehir belediye başkanı Murat Karayalçın şimdi kapatılmış olan SHP adayı olarak katıldığı 1989 seçimlerinde %44 oy alarak seçilmişti. Başlattığı Ankara metrosu, Ankaray inşaatları ve doğal gaz dağıtımını yaygınlaştırarak,  Ankara’nın çözülmez hava kirliliği sorununu bitirmiş ve halkın sevgisini kazanmıştı. Ama 1994 yerel seçimlerine 6 ay kala yapılan  SHP genel başkanlığı seçiminde aday oldu ve popüler bir siyasetçi olduğu için rahatlıkla kazandı. Belediye başkanlığını yarım bıraktı. Ankara halkının güvenini de kaybetti. 1994 yerel seçimlerini, Ankara’da %27 oy alan Refah partisi adayı Melih Gökçek kazandı. Tüm inşaatı önceki belediye başkanı tarafından yapılan metroları hizmete aldı ve kendisinin yaptırdığını söyledi. 2017 yılında Cumhurbaşkanı tarafından istifa ettirilene kadar 5 kere daha seçimleri kazanarak Ankara Büyükşehir başkanlığını sürdürdü. Bu seçimlerin üç tanesinde karşısındaki aday Murat Karayalçın’dı ama o eskinin sevilen belediye başkanına,  Ankara halkı tekrar oy vermedi. Böylece Murat Karayalçın siyasi kariyerine SHP genel başkanı, Devlet bakanı ve Dış işleri bakanı ünvanlarını ekledi ama bir daha Ankara belediye başkanı olamadı.

Belediye başkanları kariyerlerinin yönünü değiştirmeden önce Murat Karayalçın örneğindeki durumu örnek almalı ve seçildikleri kentin halkına sırtlarını dönmemeliler. Ankara halkı bu kötü tercihin sonuçlarına 25 yıl katlanmak zorunda kaldı. Ankara halkı yeni başkan Mansur Yavaş’ı çok seviyor.  25 yıldır yapılan bir sürü ucubeyi kaldırıyor. Halka umut veriyor. Ankara için daha uzun yıllar hizmet etmesi ve Ankara’daki  enkazı kaldırdıktan sonra  görevi bırakması gerekir. Cumhurbaşkanlığı için sıra,  Ankara halkının güvenini kazandıktan sonra mutlaka gelecektir. Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Atatürk’ü bu 10 Kasım günü ölüm yıldönümünde sevgiyle ve hak ettiği saygıyla anıyoruz. Bizler yaşadığımız sürece gönlümüzün tek gerçek Cumhurbaşkanı olarak kalacaktır.

 


Bu haber 09/11/2021, Salı günü yayınlandı, 883 defa görüntülendi
*