“TL değer kaybı yüzde 24”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ÇASİAD tarafından 2021 Ekim ayı ekonomik bülteni açıklandı. ÇASİAD tarafından açıklanan bültene göre, “2021 yılına ilişkin yıllık büyüme oranının yüzde 8-9 bandında olmasını bekliyoruz” denildi. “Üretim tarafında ise Ağustos’ta 54’ten 52,5’e gerilemesine rağmen imalat sanayinde faaliyet koşullarında aylık bazda iyileşmeye işaret etmişti” ifadeleri yer aldı. Öte yandan artan döviz kuru sonrası yaşanan kayıp “TL’de yaşanan değer kaybı sene başı itibarıyla yüzde 24 düzeyinde bulunuyor” ifadeleri ile kamuoyuna aktarıldı.

ÇASİAD tarafından ekonomi bülteni yayınlandı. Yayınlanan bültende, 2021 yılına ilişkin yıllık büyüme oranının yüzde 8-9 bandında olmasını bekliyoruz denildi.

Büyüme rakamları ile ilgili yayınlanan bültende, “Talep tarafında kredi kartı harcamaları Ağustos ve Eylül ayındaki performansını koruyarak artış eğilimi sürdürdü. 4 haftalık ortalama kredi kartı harcamaları 8 Ekim tarihi itibarıyla 36 milyar TL seviyesinde bulunuyor. Üretim tarafında ise Ağustos’ta 54,1 olarak ölçülen manşet PMI, Eylül ayında 52,5’e gerilemesine rağmen imalat sanayinde faaliyet koşullarında aylık bazda iyileşmeye işaret etmişti. Eylül ayına ilişkin reel sektör güven endeksi de artışını sürdürürken alt kırılımlarda gelecek 3 aya ait ihracat siparişi ve genel gidişata ilişkin beklentilerde bozulma gözlendi. Güçlü talep ve üretim göstergelerine paralel 2021 yılına ilişkin yıllık büyüme oranının yüzde 8-9 bandında olmasını bekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

TL’nin değer kaybı ve artan döviz kuru ile ilgili ise açıklanan ekonomik raporda, “Merkez Bankası’nın Eylül ayı toplantısında gerçekleştirdiği beklenmedik faiz indirimi sonrasında TL’de yaşanan değer kaybı sene başı itibarıyla yüzde 24 düzeyinde bulunuyor. Bugün gerçekleşecek para politikası toplantısında politika faizinde 50 baz puanlık indirim olası görünüyor. Faiz indirimleri ve kurdaki değer kaybı sonucu enflasyon beklentileri de bozulmaya devam ediyor.

TCMB Ekim ayı beklenti anketine göre yıl sonuna ilişkin enflasyon beklentisi yüzde 16,74’ten yüzde 17,63’e yükselirken, 12 ay sonrası için dolar/TL beklentisi 10,01 ile ilk kez çift haneyi gördü. Enflasyon Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,25 artarak yüzde 19,58 olurken çekirdek enflasyon da yüzde 16,98’e yükselmişti. Kurdaki değer kaybı ve volatilite, enerji fiyatlarındaki artış, enflasyon beklentilerindeki bozulma ve talep, enflasyon üzerinde yukarı yönlü risk oluşturmaya devam ediyor. Mevcut şartlarda enflasyonun sene sonunda yüzde 20 seviyesinde olmasını bekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 03/11/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 239 defa görüntülendi
*