Çomü’de Denizel Habitatlar Değerlendirildi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

 “Deniz Kaplumbağaları Denizel Habitatlarının Değerlendirilmesi Çalıştayı” Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Çomü’nün haberine göre; T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü’nde gerçekleşen ve ÇOMÜ Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şükran Yalçın Özdilek’in de sunum yaptığı çalıştayda 8 kurumdan 40 alan uzmanı ve bilim insanı yer aldı.

TÜBITAK 118Y431 nolu proje çıktısı olarak planlanan çalıştay boyunca; deniz kaplumbağalarının denizel alandaki habitatları konusunda bilimsel verilere dayalı olarak neler biliyoruz, bu alandaki bilimsel boşluklar neler, bu bilimsel eksikliklerin giderilmesi için kısa ve uzun dönemde neler yapılabilir soruları tartışıldı. Ayrıca deniz kaplumbağalarının denizel habitatların korunması hususundaki ulusal ve uluslararası mevzuatların neler olduğu, bu alandaki boşluklar ve bu boşlukların giderilmesi için kısa ve uzun dönem planlara dair öneriler konuşuldu. Bu konularda katılımcıların önerileri raporlanmak üzere kayıt altına alındı.” ifadeleri kullanıldı.

Haber Merkezi


Bu haber 03/11/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 577 defa görüntülendi
*