Çanakkale rallinin kalbi olmaya aday

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

2017’den bu yana uluslararası East European Tout Terraın Serıes Türkiye ayağı olarak düzenlenen Baja Troia Turkey, 28-31 Ekim tarihlerinde Çanakkale’de organize edildi. Toplam 4 gün süren organizasyonda, Çanakkalelilerinde etkinliğe dahil olması ile birlikte, şehirde heyecan doruk noktaya ulaştı. Kupalar geçen gün sahiplerini bulurken, en hızlı ekip Polonya ekibi oldu. Öte yandan genel klasmanda İtalya, Türkiye, Bulgaristan ekipleri de dereceye girerek kupaların sahipleri oldular.

Pandemi koşullarına rağmen 14 yabancı toplam 50 ekibin start aldığı yarış 4 gün boyunca yaklaşık Bin kilometre uzunluğundaki zorlu etaplarda koşuldu. Tanınmış Türk ekiplerin yanı sıra İtalya, Bulgaristan, Romanya, Polonya ve Yunanistan’dan gelen yarışçılar 27 Ekim Çarşamba gününden itibaren Çanakkale’deydiler.

Ralli kategorisinde T ve S Klasmanlarında araçlar start aldı. Raid kategorisinde de yarışın yapıldığı etaplarda yol alarak yarış heyecanını deneyimlemek isteyen ekipler start aldı. Raid grubuna güvenlik nedeni ile ortalama hız uygulaması ile start verildi. Ekiplerin hız yapmalarını engellemek için bir kısmı açık, bir kısmı gizli SOS noktalarında zaman alınarak kontrol sağlandı.

“Tüm yarış GPS üzerinden takip edildi”

Tüm yarış GPS üzerinden takip edildi ve araçların etap üzerinde o an oldukları noktalar Baja Troia Turkey sitesinde canlı olarak izlenebildi.

İlk startı Vali İlhami Aktaş verdi

28 Ekim sabahı Türk bayrakları ile donanarak Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılan yarış konvoyu etkileyici görüntüler oluşturdu. Birbirinden ilgi çekici araçların sıralandığı Truva Atı Seremonik start alanı yüzlerce seyircinin ilgi odağı oldu. Vali İlhami Aktaş tarafından verilen ilk startın ardından ekipler yol notu ile Prolog alanına geçtiler.

29 Ekim İDA 1 ve İDA 2 Etapları koşuldu. 126,7 km uzunluğundaki Özel Etap İDA, Salihler, Karapınar, Denizgöründü ve Gökçeiçi köyleri civarında orman ve dağ yollarında koşuldu. Toprak ağırlıklı hız etapları ve off-road geçişleri ile yarışçılara zevkli bir yarış sunan etaplarda SSV2 sınıfında yarışan Polonyalı ekip, Tomasz Bialkowski – Dariusz Baskiewicz en iyi zamanı yaptılar. Onları SSV2’de Bulgar ekip Vladislav Velkov – Ilyan Georgiev ve T1 sınıfında yarışan İtalyan  Riccardo Colombo  – Mazurizio Dominella  takip etti.

“Seyirciler yarışan araçlara tezahürat yaparak desteklerini esirgemediler”

30 Ekim’de Bayramiç Yassıbağ Göleti çevresinde koşulan KEBRENE Etabı için Ralli Merkez ve Servis Alanı Bayramiç’e taşındı. 94,31 km uzunluğundaki etap sabah ve öğleden sonra birer kez geçildi. Özellikle göletin yanındaki su geçişinde toplanan seyirciler, yarışan araçlara tezahürat yaparak desteklerini esirgemediler. Bugünün sonunda da en hızlı ekipler sıralarını korudular.

“Bayramiç’e özel bir ziyaret gerçekleşti”

2021 Mehmet Akif Ersoy yılı dolayısı ile Bayramiç’te özel bir ziyaret de gerçekleştirildi. Organizasyon ve yarışçılardan oluşan bir grup, Mehmet Akif Ersoy’un doğduğu evi ziyaret etti. Kadın üreticilerin kendi el emeklerini sattıkları pazarda dolaştı.

31 Ekim’de yarışın son orman Etabı 74,22 km uzunluğundaki TROIA Etabı geçildi. Karapınar, Kurşunlu, Kuşçayırı köyleri arasında yer alan etaplar bu sefer daha yoğun off-road geçişleri içeriyordu. Mekanik arızalar, kırılmalar ve tekerlek kopmaları gibi sorunlarla karşılaşan ekiplerin bir kısmı yarışı tamamlayamadı.

31 Ekim’de son etap olarak ikili kalkışla Power Stage geçildi. Yarışın bu etabı, geçtiğimiz sene hayatını kaybeden Yusuf Cinal adına koşuldu. Power Stage’de en iyi zamanı yapan 6 ekip önceki günlerin etapları üzerine eklenecek değerli bir puan sahibi oldular. Ayrıca bu etabın en iyi zamanını yapan ekip “En Hızlı Ekip” kupasına hak kazandı. Bu etabın galibi Tomasz Bialkowski – Dariusz Baskiewich oldu.

“33 araç finişi gördü”

4 gün sonunda Ralli Kategorisinde 33 Araç finiş görebildi. Raid grubunda da sağlık sorunları nedeni ile yarıştan ayrılan bir ekip dışında tüm ekipler belirlenen ideal sürelere çok yakın geçişler yaparak etapları tamamladılar.

4 günün sonunda Genel Klasman dereceleri şu şekilde belirlendi:

EN HIZLI EKİP

Tomasz Bialkowski – Dariusz Baskiewich              POLONYA

T KATEGORI

  1. Riccardo Colombo – Mazurizio Dominella İTALYA
  2. Mehmet Tüfekçioğlu – Uğur Tepe TÜRKİYE
  3. Bener Baş – Yavuz Türkmen TÜRKİYE

S KATEGORİ

  1. Tomasz Bialkowski – Dariusz Baskiewich POLONYA
  2. Vladislav Velkov – İlyan Georgiev BULGARİSTAN
  3. İsrafil Akyüz – Özden Yılmaz TÜRKİYE

RAİD

  1. Ergün Örentel – Ertuğ Örentel
  2. Yakup Çavuş – Erkan Özel
  3. Mehmet Ege Çulha – Selahattin Yalçın

Tunahan Ünsal


Bu haber 01/11/2021, Monday günü yayınlandı, 11415 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com