Gücümüz eriyor

3 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Ar-Ge birimi KAMUAR’ın yapmış olduğu araştırmanın sonuçları Çanakkale İl Başkanı Arda Gel tarafından açıklandı. Yapılan araştırmada, temel gıda fiyatlarının yaz aylarından sonra Ekim’de önceki aya göre yüzde 7 oranında arttığı belirtildi. Temel gıda maddelerinde, son yılların en yüksek artışı yaşandı denen araştırmada, son bir yıllık dönemde fiyatlarda yüzde 44,7 oranında artış yaşandığı ifade edildi. Alım gücü her geçen gün artan maliyetler, dolar kuru, yüksek satış fiyatları karşısında mum gibi eriyor.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu araştırma birimi olan KAMUAR, yapmış olduğu araştırmada, gıda fiyatlarını inceledi. Gıda fiyatlarının bir önceki aya göre yüzde 7 arttığı belirtilen araştırmada, son bir yılda fiyatlarda yüzde 44,7 oranında artış olduğu vurgulandı.

Son yılların en yüksek aylık artışı”

Çanakkale İl Başkanı Arda Gel tarafından yapılan açıklamada, “Ekmek, un, bulgur, makarna, süt ve süt ürünleri, sebze ve şeker fiyatlarındaki yükselişler Ekim’de gıda fiyatların son yılların en yüksek aylık artışını göstermesine yol açtı.

Son bir yıllık dönemde yüzde 44,7 artış yaşandı”

Temel gıda fiyatlarında, bu yılın ilk 10 aylık döneminde yüzde 35,4, son bir yıllık dönemde ise yüzde 44,7 oranında artış yaşandı.

76 gıda maddesinde sepet esas alınarak araştırma yapıldı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, fiyatlarını Ankara’daki pazar ve marketlerden düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 76 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının Ekim 2021 sonuçları açıklandı.

Alım gücü zamlar karşısında aydan aya mum gibi eriyor”

Temel gıda fiyatlarında bu yıl Ocak ayında yüzde 3,6, Şubat’ta da yüzde 2,8, Mart’ta yüzde 2,5, Nisan’da da yüzde 2,3, Mayıs’ta yüzde 1,8 ve Haziran’da yüzde 1,1, Temmuz’da yüzde 4,2, Ağustos’ta yüzde 3,5, Eylül’de ise yüzde 2,1 oranında artış yaşanmıştı. Gıda fiyatlarında Ekim’de yüzde 7, oranıyla devam eden zam fırtınası; açlık ve yoksulluk sınırının altında bir gelir ve dolayısıyla harcamayla yaşamak zorunda olan vatandaş sayısını artırmaya devam ediyor. Dar ve sabit gelirlilerin satın alma gücü zamlar karşısında aydan aya mum gibi eriyor.

Gıda fiyatlarında Ocak-Ekim döneminde ise yüzde 35,4 oranında artış yaşandı. Yılın ilk on aylık 23,7, süt, süt ürünleri ve yumurta fiyatlarında yüzde 26,8, yağ fiyatlarında ise yüzde 60 oranında yükseliş kaydedildi. Bakliyat fiyatlarında yüzde 16,9 oranında diğer işlenmiş gıda fiyatlarında ise yüzde 21,6 oranında artış oldu. Gıda fiyatlarında yıllık olarak ise (Ekim 2020’ye göre) yüzde 44,7 oranında artış gözlendi” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 25/10/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 267 defa görüntülendi
*