Hayırdır Birader Gençliği

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Son zamanların ağızlara sakız olmuş bir tanımı var. Namı diğer Z kuşağı. Kendilerinden çok şey beklenen, seçimde oy kullanacak yaşa gelen. Türkiye’nin bundan sonraki dönemine yön vermesi beklenen bir hayli kalabalık bir nüfustan söz ediyoruz.

Şimdilerde kimisi iş arama telaşında. Kimileri ise kazandıkları üniversitelerde eğitim almak üzere bir sürü dert ile boğuşuyorlar.

Özellikle yaşadıkları sıkıntılardan birisine örnek vermek istiyorum. Meslek liselerinde aldıkları eğitimden sonra, ara elaman olmaları gerekirken, dükkanlardaki eleman aranıyor ilanlarına başvurmadıkları için iş beğenmiyorlar diye nitelendiriliyorlar. Elektrik teknisyeni olması gereken bir vatandaşın elektrik dışındaki bir işte 14 saat çalıştırıldıktan sonra asgari ücret maaş alması, iş beğenmemek değil, emek sömürüsüdür. Net.

Özgüvenleri yüksek. Kuşkusuz büyük bir bölümü kendilerini ifade edebiliyorlar. Kafa tutuyorlar. Büyük bir bölümü uğradıkları haksızlık ya da gördükleri adaletsizlik karşısında seslerini çıkartıyorlar. Türkiye’nin son zamanlarda unuttuğu bir eylemdir bu, “Haksızlığa ses çıkartmak.” Farklı bir tarzları var. Analog çağın bitişinde, dijital çağın göbeğinde, samimiyetten uzak bir dönemde, A politik bir kuşak diye suçlanıyorlar. Büyük bir bölümü de bencilliğin artık etik haline geldiği gezegende, kendi telaşına düşmüş.

Adam kayırma, torpil, dayı bulma telaşına ne zaman gireceğiz diye birbirlerinin anlamsızca suratlarına bakıyorlar. İnanmadıkları, kendilerini ait hissetmedikleri bir çağa “Hayırdır birader” diyorlar. El kaldırıyorlar. Söz istemek için değil. Söyledikleri sözün arkasında durduklarını masaya vura vura anlatıyorlar. Zaman zaman kargacık, burgacık çok değişkenli ülkemizde fazla özgüven patavatsızlık ile birleşiyor. Bu sefer haklı, haksız, kim olursa olsun “Hayırdır birader” kafasına ulaşıyorlar.

Son zamanlarda suç oranlarının arttığı günümüzde, en çok duyulan cümlelerden birisi “Hayırdır birader.” Suçlu, suçsuza “Hayırdır birader.” Haksız haklıya “Hayırdır birader.” Öğretmen öğrenciye, öğrenci öğretmene, siyasi vatandaşa, milletvekili kendi seçmenine, genci yaşlısına, herkes herkese “Hayırdır birader” çekiyor. Enteresan! Bundan bir sonraki en çok güldüren cümle ise kesinlikle “Sen benim kim olduğumu biliyor musun?”

Sen kendini unuttuysan neye yarar benim sana o, bu, şu demem. Sen kendini kendinden soyutlamışsın! Tam noktayı koydum. Sokakta biri birisine “Hayırdır birader” dedi.

İyi mi?

 


Bu haber 24/10/2021, Pazar günü yayınlandı, 927 defa görüntülendi
*