“Eğitimde neler oluyor?”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türk Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş, Çanakkale’de eğitimin tökezlediğini belirterek, yazılı basın açıklamasında bulundu. Demirbaş yapmış olduğu açıklamada, “Çanakkale eğitiminde neler oluyor?” derken “Okullarda olaysız gün geçmiyor” ifadelerini kullandı.

Türk Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş, yapmış olduğu yazılı açıklamada “Çanakkale eğitiminde neler oluyor? Okullarda olaysız bir gün geçmiyor. Okul idaresi karışmıyor, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ilgisiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü habersiz. Üstelik öğrenci haklı, veli zaten her zaman haklı diye bakılırsa, suçlu öğretmen oluyor.

Pandemi süreci boyunca öğretmen yoruldu, üzüldü. Üstüne bir de veli baskısı ve öğrencilerin davranış bozuklukları öğretmende moral, motivasyon bırakmadı.

Şöyle ki;

* Veliler, çocuğuna bir şey olduğunda “Ne oldu?” değil, “Kim yaptı?” diye soruyor.

* Herhangi bir olayda veliler, öğretmenle ya da idareyle konuşmadan direkt Cimer’i arıyor. Öğretmenin ve okul idaresinin enerjisini düşürüp zamanını boşa harcamasına sebep oluyor.

* Pandemi süresince çocukları ile kaliteli zaman geçiremeyen; çocukları tablet, bilgisayar ve çizgi film ile oyalayıp davranış bozuklarının oluşmasına neden olan bazı veliler şu anda öğretmenin okulda çocuğa istenilen davranışı kazandırmasına engel oluyor.

* Veliler sürekli olarak yaptıkları şikayetlerle öğretmenin üzerinde mobing uyguluyor.

* Eğitimcilerimiz, şu anda kendilerini, değersiz hissetmektedir. Bu konuda bakanımızdan daha duyarlı olmasını ve öğretmenlerine sahip çıkmasını bekliyoruz.

* MEB’in öğrencilere ücretsiz olarak verdiği çalışma kitapları bir an evvel okullara ulaşmalıdır.

* Veliler okulda güvenliğin az olduğunu dile getirerek sürekli idare ve öğretmenin üzerine gelmektedir. Nöbetlerin titizlikle tutulmasına rağmen yeterli olmamaktadır.

* İl Milli Eğitim Müdürlüğü, acilen Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşerek okulların temizlik ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Her okul için yeterli miktarda temizlik ve güvenlik görevlilerini işe almalıdır. Salgın hastalıktan korunmak için sadece maske, mesafe ve el dezenfektanı yetmez. Okullar temiz olmalı, güvenli olmalı. Kuma kafayı sokmakla sorunlar çözülmez. İl Milli Eğitim Müdürlüğü biran önce sorunlara çözüm üretmeli ve çözmelidir.

* Velilerimiz; fedakarca çalışan öğretmenlerimiz üzerinde değil, yetkililer üstünde baskı kurmalı. Sayın Valimiz de bir an önce konuya el atıp yetkili olan İl Milli Eğitim Müdürlüğünü harekete geçirmelidir” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi


Bu haber 21/10/2021, Perşembe günü yayınlandı, 988 defa görüntülendi
*