ÇTSO Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı yapıldı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ekim ayı olağan Meclis toplantısı, 13 Ekim 2021 Çarşamba günü ÇTSO Kongre Fuar Merkezi İÇDAŞ Toplantı salonunda yüz yüze yapıldı. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu;  “426 gün sonra yüz yüze toplanmanın heyecanını yaşıyoruz.” dedi.

ÇTSO Ekim ayı olağan Meclis açılış konuşmasını yapan Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç; “Yaklaşık 2 yıldır pandemi ile mücadele ediyoruz. Bu süreçte sağlığımızın kıymetini ve özgürlüğümüzün ne kadar önemli olduğunu idrak etmiş bulunuyoruz. Pandemi süresince birçoğumuzun işleri sekteye uğramış ve işyerlerimiz belirli bir süre kapalı kalmıştır. Ancak bu durum sadece ülkemizi değil tüm dünya ülkelerindeki ekonomiyi olumsuz etkiledi, global ticaretin seyrini değiştirdi. Bizlere her an için mücbir sebeplere hazır olmayı, b ve c planlarımızı hazır tutmamız gerektiğini öğretti.”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Değerli meclis üyeleri, en son 2020 ağustos ayında yaptığımız yüz yüze toplantımızdan sonra sizlerle tekrar bu ortamda bir arada olmaktan dolayı çok mutlu olduğumu belirtiyor, şahsım ve yönetim kurulumuz adına hoşgeldiniz diyorum. 426 gün sonra yüz yüze toplanmanın heyecanını yaşıyoruz. Gerçekten bunu hesapladık zaman çok çabuk geçiyor. Bu vesile ile virüs probleminin hala bitmediğini ve virüsle mücadelenin önemini konuşmanın başında yinelemek istiyorum.”

2021-2022 eğitim öğretim yılı burs miktarı belirlendi

Meclis açılış konuşmalarının ardından Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Hasan Uysal tarafından, Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2021 Eylül ayı mizanı ile ilgili raporunun okunması ve 2021 Eylül ayı mizanının tetkik ve onayı yapıldı. Burs kriterleri görüşülerek 2021-2022 eğitim öğretim yılı burs miktarı belirlendi. 1 adet Nace Kodu’nun eklenmesine Meclis tarafından karar verildi.

Gündeme gelebilecek konularda söz alan Meclis Üyesi Ferdi Erdoğan; “Odamız enerji ihtiyacının çok büyük bir kısmının güneş enerjisi ile karşılayacak olması yenilenebilir enerji kaynağı kullanımının bu kadar gündemde olduğu bir dönemde hayata geçirilmesi çok kıymetli ve örnek bir çalışma. Ana eleman tedarikinde çok önemli bir dişli olan Meslek Liselerinin özendirilmesi için Meclis üyelerimizden okullarımıza hami atayabiliriz. Bu sayede staj başta olmak üzere diğer öncelikli ihtiyaçlarını belirleyebilir, aile ve öğrenci motivasyonunu arttırabiliriz. ”

“Türkiye’de yatırım yapmak loto oynamak gibi oldu”

Meclis Üyesi Burak Kunt; “Odamızın yenilebilir enerji kaynağı kullanımı için yaptığı güneş enerjisi yatırımında emeği geçen herkesi kutluyorum. İşveren olarak yaşadığımız sıkıntılar var. Kurda yaşanan dalgalanmalar ve yüksek enflasyon bizleri karar almakta zorluyor. Aldığımız malı yerine koyamıyoruz. Türkiye’de yatırım yapmak loto oynamak gibi oldu. Geceden sabaha değişen ve zorlaşan mevzuatlar işimizi daha da zorlaştırıyor. K Belgesi’nin KOBİ’lere avantajlar sağlaması lazım. Stopaj da tabiri caiz ise vezne gibi çalışıyoruz. Bu yükü hafifletmek lazım, kalifiye personel eksikliği ortak sorunumuz. Asgari ücretin vergi yükü azaltılmalı. Sermayedarı mutlu edemezsen kimseyi mutlu edemezsin. Dünya değişiyor. Ana iki grup sermayedar ve emekçiye üçüncü sınıf eklendi. 20’li yaşlardaki yazılımcılar. Bu noktada biz ÇTSO olarak katkı sağlamalıyız. Geleceğin dili bilgisayar dili. ÇTSO olarak Dijital Akademi kurarak, ev hanımlarına destek vererek ekonomide daha aktif olmalarını sağlayacak projeler üretebiliriz.”

Meclis Üyesi Erdinç Bezgen;“ Tonajlı araçlarımızın gemi geçişlerinde sorunlar yaşıyoruz. Aynı araca farklı fiyatlar uygulanabiliyor. Bu durumun gündeme gelerek görüşülmesini istiyoruz”

Meclis Üyesi Ahmet Çelik; “Son dönemde TÜRSAB Ar-Ge konusuna son derece önem veriyor. Gastronomiyle ilgili 2022 yılından itibaren ses getirecek faaliyetler yapılacak. İlimizin gastronomi değerlerini tanıtmak üzere 30 farklı seyahat acentesini Çanakkale’ye getirerek tüm değerlerimizi tanıtacağız. 2022 yılından itibaren ciddi bir yolcu gemisi trafiği olacağını görüyoruz. Tur otobüslerinin şehir merkezine hala uygun bir alana sahip olmaması bizleri zor durumda bırakıyor. Gündeme getirmek istediğim diğer önemli bir husus da ulusal ve uluslararası tanıtımı için emek harcadığımız Çanakkale’mizin adının olumsuz şeylerle birleştirilerek anılması. Biz turizmciler artık “…yoksa turizm yok” mottolarını duymak ve görmek istemiyoruz.”

“Assos Çanakkale’mizin önemli bir marka değeridir”

Meclis Üyesi Armağan Aydeğer; “Odamızın pandemi sürecinde bizlerin sesi olarak taleplerimizi ilgili makamlara ileterek turizme verdiği destek bizler için çok değerli. Uzak doğu pazarlarımız bu süreçte tamamen durdu. Özellikle kış sezonunda sektöre can suyu olan bu pazarı yeniden kazanmalıyız. Assos Çanakkale’mizin önemli bir marka değeridir. Çanakkale Kuzey Ege mutfağının temsilcisi olabilir. Troya yılında olduğu gibi benzer bir sinerjiyi ilimizin gastronomisi içinde yakalayabiliriz. Kemalpaşa’da yayalaştırma çalışmaları turizmcileri zor durumda bırakıyor. Bu durum için itirazlarımızı ve gerekçeleriyle beraber sunduk. Şehir otelleri için en önemli husus kolay ulaşılabilir olmasıdır. Yabancı ülkelerdeki örneklerle kıyaslama yapmak çok mantıklı değil. Kıyaslanan şehirlere günde kaç tane uluslararası uçak inip kalkıyor, tren ve metro ulaşım imkanları nasıl asıl bunlara bakmak lazım. Çanakkale’ye turist %90 dan fazla bir oranda araçla yani karayolu ile ulaşıyor.”

Meclis Üyesi Mehmet Emin Şevik; “Odamızın yaptığı çalışmaları bende tekdirle karşılıyorum. Bizim de iş insanı olarak sıkıntımız bir haftaya yakındır telefon ve internet bağlantımız yok. Müşterilerimizden POS cihazı ile tahsilat yapamıyoruz. Yıl 2022 ve biz maalesef nelerle uğraşıyoruz.”

Haber Merkezi


Bu haber 14/10/2021, Perşembe günü yayınlandı, 233 defa görüntülendi
*