Tüketici hakem heyeti

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Tüketicilerin, firmalarla olan anlaşmazlıkları için her şehirde kurulmuş olan Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru hakkı var. Ancak  tüketicilerin bu hakkı kullanmasının önünde engel olan, yine bizlerin ön yargıları oluyor. Tüketici hakem heyetinin firmaların yanında olacağını düşünüyoruz. Yıllarca mahkeme bekler gibi beklenir, zaman harcamaya değmez diyoruz. Hakkımızı aramak için yapacaklarımızı bilmiyoruz. Çanakkale Tüketici hakem heyeti aracılığıyla yaptığım başvuruyu sizlerle paylaşarak tüketici haklarını kullanmayanların cesaretle haklarını aramaya çağırıyorum.

Salgın dünyada hiç yokken rezervasyon yaptığım ve ödediğim seyahat planı, salgın başladığı için yaptığım iptal başvurusuna rağmen, geri ödenmedi. Firma başta ödemenin kısa sürede yapılacağını söyledi ama bir yılı aşan sürede geri ödemeyi yapmadı. Ağustos ayında Çanakkale Tüketici Hakem Heyetine, firmaya yaptığım ödemelerin belgeleri ve yaptığım sözleşme ile başvurdum. Neden bu kadar bekledim derseniz, önce korona nedeniyle kalabalık yerlere girmek istemedim, sonra girişte de söylediğim gibi ön yargılarım vardı. Heyet başvurusunu yaparken internet üzerinden de aynı başvuruyu yapabileceğimi öğrendim. Tübis kısaltmasıyla kullanılan “tüketici bilgi sistemi” tüketici başvurularını aynı şekilde yerleşim yerinizin Tüketici hakem heyetine ulaştırıyor. Belgelerinizin dijital dosyalarını bilgisayarınızda hazırlarsanız, site üzerinden başvuru dilekçesi ve eklediğiniz dosyalar ile işlem başlıyor. Başvurunuz hemen ilgili firmaya ulaşıyor ve savunması isteniyor. Cevap için beklenilen yasal süreyi firma son gününe kadar kullanıyor ki bende böyle oldu. Ama  Tüketici hakem heyeti karar verdiğinde alacağınızı size ulaşıp ödüyorlar. Benim konumda bir de haksız yapıldığını düşündüğüm tur iptali cezası adıyla yapılan kesinti vardı. Ben bu konuda ek itirazda bulundum. Firma savunmasında bu maddenin sözleşmede yazdığından bahsetmiş ama Hakem heyetinin verdiği kararda “Covit-19 pandemisi nedeniyle iptal hakkının olduğuna ve tüketicinin haklı olduğu” yönünde karar vermiş. Bir yılı aşkın firmanın keyfini bekledim ödemediler ama iki ay önce başvurduğum Tüketici hakem heyetinin kararıyla tüm alacağım hesabıma yatırıldı. Başvurumu yaparken Tüketici hakem heyeti memurları olacakları bana söylemişlerdi. Tüm dedikleri zaman dahil tamamen oldu. Çanakkale Tüketici hakem heyeti çalışanları, işlerine hâkim olduklarını yaptığım başvuru sonucunda ispat ettiler.

Firmalarla karşılıklı yapılan uyuşmazlık konuşmaları çoğunlukla sonuçsuz kalıyor. Tüketicilerin, yaptıkları ödemelerin ve imzaladıkları sözleşmelerin belgelerini saklaması sonradan çıkabilecek uyuşmazlıklar da çok değerli oluyor. Ön yargılarımızdan kurtulup, firmalarla aramızdaki uyuşmazlığı Tüketici hakem heyetlerine götürmekte cesaretli olmalıyız. Haklarımızı tam olarak bilmesek de kanunlardaki tüketici haklarımızı bilen bir devlet kurumu ve çalışanları var.

 


Bu haber 13/10/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 300 defa görüntülendi
*