“Projelerden acilen vazgeçilmelidir”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu tarafından, Assos’taki çalışmalarla, Gökçeada Yıldızkoy ve Bozcaada Akvaryum koyu ile ilgili basın açıklamasında bulunuldu. Komisyon tarafından yapılan açıklamada, “Arkeolojik sit alanı olan Assos Limanı üzerinde yapılan tahribat, doğal peyzajın yok edilmesi asla kabul edilemez. Gökçeada Yıldızkoy, Türkiye’nin ilk ve tek su altı milli parkıdır. 288 dönümlük bu koyun imara açılarak betonlaşmasına izin verilmesini kabul etmemiz asla mümkün değildir. Ayrıca, Bozcaada Akvaryum Koyu’nda da ekoturizm adı altında yapılaşma planlarının olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız” ifadeleri kullanıldı. Projelerden vazgeçilmemesi halinde hukuki süreçlerin başlatılacağı belirtildi.

Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, “20 yılı aşkın süredir vahşi madencilik ile termik santral projeleri başta olmak üzere doğayı, yaşam alanlarını ve insan sağlığını tehdit eden birçok proje ve imar planına karşı mücadele ettiğimiz Çanakkale’mizde, bu projelere son günlerde Assos Limanı’ndaki tahribat, Bozcaada Akvaryum Koyu ile Gökçeada Yıldızkoy’un imara açılması hususları da eklenmiştir.

Arkeolojik sit alanı olan Assos Limanı üzerinde yapılan tahribat, doğal peyzajın yok edilmesi asla kabul edilemez. Telafisi imkansız zararların oluşmaya başladığı Assos’taki bu projeden acilen vazgeçilmelidir.

Öte yandan, Gökçeada Yıldızkoy, Türkiye’nin ilk ve tek su altı milli parkıdır. 288 dönümlük bu koyun imara açılarak betonlaşmasına izin verilmesini kabul etmemiz asla mümkün değildir. Ayrıca, Bozcaada Akvaryum Koyu’nda da ekoturizm adı altında yapılaşma planlarının olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.

Sit alanlarının imara açılmasını ve doğal dokunun betonlaşmasının önünün açılmasına dair bu projeleri kabul etmemiz asla mümkün değildir. Bitmek bilmeyen bu projeler ile Çanakkale’miz, dört bir yandan betonlaşmaya ve tahribata açık hale gelmektedir. Projelerden acilen vazgeçilmelidir, vazgeçilmemesi durumunda tüm hukuki süreçlere müdahil olacağımızı kamuoyuna saygı ile bildiriyoruz” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 13/10/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 179 defa görüntülendi
*