İYİ Parti öğrencinin sesi oldu

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İYİ Parti öğrencilerin barınma sorununu dile getirerek öğrencilerin ekonomik nedenlerle kayıt dondurmak zorunda kaldıklarını bildirdi.

İYİ Parti Çanakkale İl Başkanı Selahattin Yıldızlar, Gelibolu İlçe Başkanı Hakan Alış, Lapseki İlçe Başkanı Yakup Uzun, Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Şahin Demirel ve kendisi de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencisi olan İYİ Parti Gençlik Kolları İl Başkanı Taner Mutlu basın açıklamasında bulundu. İYİ Parti’liler öğrencilerin barınma sorununu dile getirerek öğrencilerin ekonomik nedenlerle kayıt dondurmak zorunda kaldıklarını bildirdi.

Kendisi de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencisi olan İYİ Parti Gençlik Kolları İl Başkanı Taner Mutlu; üniversitelilerin gündemini barınma sorununun meşgul ettiğini bildirerek Parti politikası gereği Türkiye’nin her yerinden gelen öğrencilere yardımcı olmak için çaba gösterdiklerini söyledi. Ancak yeterli sayıda öğrenci yurdu olmadığı için bu çabaların da fayda sağlamadığını vurgulayarak yine de öğrenciler için ellerinden geleni yapmayı sürdüreceklerini ifade etti.

“Çocuklar hepimizin çocukları”

İYİ Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Şahin Demirel; “İlimizdeki KHK Yurtlarının yetersizliğinden dolayı birçok öğrencinin kayıtlarını dondurup döndüğü bilgisini aldık. Çocuklar hepimizin çocukları, mutlaka bir çözüm bulunması gerekiyor.” dedi.

İYİ Parti Lapseki İlçe Başkanı Yakup Uzun; Öğrencilerin barınma sorununun Lapseki içinde geçerli olduğunu ve maalesef ilçede KHK yurdu bulunmadığını söyledi. Kiralık evlerin çoğunun köprü çalışanları tarafından tutulduğunu bildiren Uzun Lapseki’deki kiraların il ile yarıştığını bildirdi.

İYİ Parti Gelibolu İlçe Başkanı Hakan Alış; “İlçemizde Yüksekokulumuz var fakat KHK yurdumuz yok. Gelen öğrenciler bize de müracaat ettiler bazılarına yardımcı olabildik bazılarına olamadık.” dedi. Apart ve  pansiyonlarda öğrencilerin ev bulana kadar geçici olarak konakladıklarını ancak ev kiralarının da çok yüksek olması nedeniyle kayıt dondurup döndüklerini bildirdi.

“Öğrencilerin ekonomik nedenlerle kayıt dondurması bizim kanımız donduruyor”

İYİ Parti Çanakkale İl Başkanı Selahattin Yıldızlar ise Çanakkale’deki yurtların yatak kapasitelerini ve öğrenci sayısını kıyaslayarak 35 bin öğrencinin yurtlarda konaklayamadığını söyleyerek Yüksek meblağlardaki ev kiralarının öğrenci ailelerine büyük yük olduğunu ekledi. “Öğrencilerin ekonomik nedenlerle kayıt dondurması bizim kanımız donduruyor.” dedi.

Ardından Valiliğe, İl Özel İdaresi’ne, Belediye’ye ve GESTAŞ’a öğrencilerin yurt problemi ile ilgili birlikte çözüm üretilmesi konusunda çağrıda bulundu.

İYİ Parti’nin önünde basın açıklaması yaptığı yurt binasını göstererek; “Bu yurdumuzun şu anda ne durumda olduğunu bilen yok. Neden açılmıyor, neden atıl durumda; neden öğrenci alınmıyor?” diye sordu.

Ş. Ezgi Tuncel – Tunahan Ünsal

 


Bu haber 13/10/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 587 defa görüntülendi
*