Aboneler taahhüt zulmünden kurtuldu

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bir vatandaşın açtığı dava emsal teşkil etti. Tüketici mahkemesinden milyonlarca internet abonesini ilgilendiren son derece önemli bir karar çıktı.

Örnek teşkil eden bu davadan önce internet hizmeti veren firmalar taahhüt süresinden önce aboneliğini iptal eden kullanıcılardan indirim uyguladıkları süre boyunca uygulanan indirimi talep ediyor. Son faturaya bu bedelin tamamını yansıtıyordu.  Artık kullanıcılar abonelik iptali nedeniyle çıkarılan ya da son faturaya yansıtılan bedeli, aboneliğin bulunduğu yerdeki tüketici hakem heyetlerinden, örnek karar ışığında talep edebilecekler.

“Tüketici istediği zaman fesih hakkına sahiptir”

Oda Tv’nin haberine göre; 24 aylık taahhüt süresi dolmadan internet aboneliğini iptal eden İ. A. adlı vatandaşı mahkeme haklı buldu. Mahkeme, internet şirketi tarafından, 24 aylık taahhüt süresi dolmadan 1 yıl 3 ay 13 gün sonra aboneliğini iptal eden İ. A. adlı tüketiciye, “İndirim bedellerinin toplamı” olarak, son faturaya yansıtılarak, tahsil edilen 709 TL’nin iadesine karar verdi. Yasa gereği bu karar “kesin” nitelik taşıyor. Örnek kararda, “Süresi bir yıldan daha uzun taahhütlü sözleşmeden davacının (tüketici) herhangi bir sebep göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman fesih hakkına sahiptir” değerlendirmesi yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde davanın taraflarına tebliğ edilen karar, benzer şekilde taahhütname imzalayarak, internet paketlerine abone olan ancak hizmetten memnun kalmayarak, süresinden önce iptal ettiren ve ‘cayma’ bedeli altında cezayla karşı karşıya kalan vatandaşlar lehine örnek niteliği taşıyor. Bu durumdaki internet aboneleri, aboneliğin bulunduğu yer tüketici hakem heyetlerinden, taahhüt süresinden önce abonelik iptali nedeniyle çıkarılan ya da son faturaya yansıtılan ücretlerin iadesini örnek karar ışığında talep edebilecekler. Hakem heyeti de bu karar ışığında iptal kararı verebilecek. Hakem heyetlerince bu karardan önce verilen ret kararlarına da süresi içinde tüketici mahkemelerine itiraz edilebilecek.

Ş. Ezgi Tuncel

 


Bu haber 12/10/2021, Salı günü yayınlandı, 367 defa görüntülendi
*