Ankara Türk Rus Dostluk Evi Kültür ve Sanat Müzesi Açıldı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

 Türk Rus ilişkilerinin Ankara ve Gelibolu hatıralarının 100. yıl dönümünde, yüz yıllık hatıralara istinaden kurulan Ankara Türk Rus Dostluk Evi Kültür ve Sanat Müzesi düzenlenen törenle açıldı.

Törene, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ile Türkiye Rusya İşbirliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (TURUSIA) Müdürü Prof. Dr. Vedat Çalışkan ve Prof. Dr. Ali Sönmez katıldı.

Sovyet döneminde yetişen sanatçıların eserlerinin yanı sıra Cumhuriyetin kuruluşu öncesinde, Kurtuluş Savaşı sürecinde gelişen diplomatik ilişkilerle bağlantılı fotoğrafların yer aldığı müzenin açılışında ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ile Türkiye Rusya İşbirliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (TURUSIA) Müdürü Prof. Dr. Vedat Çalışkan konuklara hitaben yapmış oldukları konuşmalarda, Türkiye Rusya ilişkilerinin 100. yıl dönümünde Türkiye ve Rusya arasındaki kültürel iş birliğinin önemini vurguladı. Türk Rus Dostluk Evi’nin iki ülke ilişkileri için hayırlı ve uğurlu olması dileklerinde bulunuldu.

Törende Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalan kararname ile Türk Rus Dostluk Evi Müdürü Erol Uğurlu’ya verilen A. Puşkin madalyası Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi A. Erkhov tarafından takdim edildi. Müzenin girişinde bahçede ziyaretçileri karşılayan “Gelibolu Hatırası Köşesi”nin yanı sıra, giriş katında yer alan “Gelibolu-1921” fotoğrafları sergisi ÇOMU-TURUSIA, Gelibolu Belediyesi ve Türk Rus Dostluk Evi iş birliği ile gerçekleştirildi.


Bu haber 11/10/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 1685 defa görüntülendi
*