Güler: ‘Elbet bir gün kavuşacağız’

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa ettikten sonra şu anda İl Genel Meclisi Üyeliğini bağımsız olarak devam ettiren Erdal Güler istifa süreci ile ilgili bir basın açıklamamasında bulundu. “Gideceğim döneceğim yer yine Cumhuriyet Halk Partisidir” diyen Güler sözlerini ‘Elbet bir gün kavuşacağız’ cümlesiyle sonlandırdı.

Erdal Güler’in basın açıklaması şu şekilde; “Bildiğiniz üzere 07  Eylül 2021 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi üyeliğimi e-devlet üzerinden sonlandırmış, 08 Eylül 2021 tarihinde de sosyal medya hesabım üzerinden sizlere ve Çanakkale kamuoyuna duyurmuş ve sadece sosyal hesabım üzerinden ana başlıklar halinde niye istifa ettiğimi ve nerde durduğumu ifade edip başkaca bir açıklama yapmadan bugüne gelmiş bulunuyoruz .

“Şimdi birazda biz konuşalım müsaadenizle…”       

Bu geçen zamanda parti içinden,sosyal mecralardan herkes bir şekilde konuştu ,eleştirdi hatta farklı boyutlara geçip senaryo yazanlar iftira atanlarda oldu  ben de sabırla bekledim dinledim. Olayı yanlış anlayanlar için şimdi birazda biz konuşalım müsaadenizle…

Bu süreç ile ilgili birkaç kelime ile konuşacak olur isek çok yorucu ve yıpratıcı ama bir o kadarda eğitici, farkındalığımı arttıran kendi vicdan terazimi sorgulatan; altı üstü bir insan olduğumu hatırlatan ve önce ahlak sonra siyaset, önce vicdan sonra siyaset, önce ilke sonra siyaset ve önce insan sonra siyaset felsefesini kendime tekrar tekrar hatırlattığım olağan üstü bir süreçti diye ifade edebilirim.

Arkadaşlar şu süreç bir kez daha bana gösterdi ki önce insan demeden ve okuyup, anlamadan konuşmakla siyaset olmuyor bu adamcılık, tetikçilik ve cehalet, hatta iftira atmak oluyor. Bu ilkeleri olan insanları etkilemez, utandırmaz, ama yukarıda ki terimlerin sahiplerini akıl melekeleri var ise yerin dibine sokar, iftiracı yapar.

“Basın önünde partimi kötüleyecek değilim”

Hakkımızda bir sürü iddia, itam ve sözler yazıldı, çizildi söylendi hepsine cevap vereceğim. Bazen yazarak, bazen konuşarak bazen de zamana bırakarak ve başlamadan şunu da ifade etmek isterim ben bu açıklama ile parti içi sorunları yada şahısları kamuoyu önüne atacak basın önünde partimi kötüleyecek değilim ama işin temeline biraz değinmem gerekiyor azcık incinenler olacaktır artık af ola…

Ben Cumhuriyet Halk Partisi üyeliğinden istifa ettim evet doğru ama hala Cumhuriyet Halk Partisi seçmeniyim yuvam orası, aidiyetim de orada ve görev sürem içinde mi olur görevim bittikten sonramı olur bilmem ama elbet bir gün tekrar partime üye olacağım. Ülkemin aydınlık geleceği ve güzel yarınlar için bir nefer olarak çalışmaya devam edeceğim.

“Meclis Başkanlığı Seçiminde alınan grup kararı delindi”

O zaman niye istifa ettiğimi soracaksınız haklı olarak; istifa bildirimde de yüzeysel olarak ifade ettiğim gibi Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis Grubu içinde kontrolden çıkan bir takım olaylar ve duruşlar ortaya çıkmış grup kararları hiçe sayılır olmuş ve kişisel şov noktası haline gelmişti son dönemde grup.  Borusan RES dosyası ile başlayan süreç burada sözlerim yanlış anlaşılmasın 6 tane çok onurlu duruş sahibi arkadaşım çok ağır iftiralara maruz kaldılar ve kimsede çıkıp onlara destek olmadı hatta çirkinliği körükledi kendi yol arkadaşlarının bazıları. Sonrasında son Meclis Başkanlığı Seçiminde alınan grup kararı delindi. 1+1 fire ile başkanlık kaybedildi bildiğiniz üzere sayın Nejat Önder tercihini açıkça ifade etmiş ve farklı bir oluşuma yelken açmış iken diğer fire kendini gizleyerek içimizde oturmaya devam etmekte maalesef. Bizde kendi içimizde çözüm noktaları aramaya başladık. Araştırmalar yaptık. 5 ay gibi bir süre geçti ve biz bu işi kapatıyoruz önümüze bakacağız söylemleri ile birlikte bende isyanın fitili ateşlenmiş oldu. Partimizin üst kurulları var disiplin kurulları var sonuçta 17 kişi içinde kendini gizleyen ama 17 kişiyi de zan altında bırakan bir şahıs var ve grup kararına uyulmamış ve tüzükteki karşılığı ile parti suçu işlenmiş ama ne kimseye ifade, ne de savunma verdik kimse de müdahale etmedi ve biz artık konuyu kapatıyoruz. Kimse kusura bakmasın yok öyle bir dünya ve isyan burada başladı.

“Dün eleştirdiklerimizi bugün yapar hale getirdi”

Bunun üzerine imar dosyaları kaynaklı bazı aksaklık ve tutarsız hareketler yaşandı gündemi uzun bir süre meşgul eden bildiğiniz bugün son karara bağlanan Ulupınar da ki eko turizm dosyasında komisyondaki arkadaşlarımızın grubu bilgilendirmeden gizli kapaklı hareket etmeleri dün eleştirdiklerimizi bugün yapar hale getirdi. Dosya geçsin geçmesin önemli değil. Hatta AK Partinin desteği ile geçti ilk oylamada ama hepimiz biliyoruz ki eko turizm imara kapalı bölgelerde imar imkanı sağlayan kişisel çıkar oluşturabilecek amacın dışında kullanımda denetim imkanı olmayan imar değişiklikleridir. Dosyanız yasal ve uygun olabilir mevzuattaki eksiklikler sebebi ile ama az önce söylediğim gerekçe ile etik değildir. Dosya paydaşının siyasi bir figür olması sebebi ile birde gizli kapaklı yapmaya kalkarsan bizim gibi idealist insanlar isyan bayrağını çeker, eylemsizliği eyleme döker.

“Gideceğim döneceğim yer yine Cumhuriyet Halk Partisidir”

Bildiğiniz üzere İl Daimi Encümen Üyesiyim ve bir sürü imar para cezaları ve yıkım kararları alıyoruz. Encümende yine Ayvacık tarafında açılışı ve yıkımı olay olan bir mekân ile alakalı karar aldık yıkım için talana müsaade edecek halimiz yok ya… Vay efendim niye şerh koymamışım niye yıkıma onay vermişim eleştiren arkadaşlar oldu. Bardağın taştığı anlar işte bunlar oldu.

Ve bu süreç eylemsizliğin eyleme dönüştüğü hatta bir şeylerin düzelmesi için fitilin ateşi olsun diyerek başlanan bir süreçtir. Yani ben başka bir partiye geçmiyorum. Gideceğim döneceğim yer yine Cumhuriyet Halk Partisidir.

“Beni satın alabilecek para henüz icat olmadı”

Kimse ile pazarlık edip para pul da almadım ki beni satın alabilecek para henüz icat olmadı, inancımda buna müsaade etmez zaten… İçeride ki Truva atı, hain, adına ne diyorsanız artık; O da ben değilim ve o şahıs hala grubun içinde kendini saklayıp oturmaya devam ediyor. Maalesef ki…

AK Partili arkadaşlar ile fotoğraf vermişim diye eleştirenler var yarın MHP, İYİ Parti, Gelecek, DEVA, onlarla da vereceğim, veriyorum da… Hepimiz insanız insani ilişkilerimiz var bizi biz yapan; rakip olmak düşman olmamızı gerektirmez. Akıl melekeleri yerinde olan hiçbir kimse de bunun aksini düşünmez sanırım.

İl Özel İdaresince yapılan altına imza attığımız tüm yatırımlar devlet yatırımıdır. Vatandaşın parası ile yapılan vatandaşın mülküdür vali, kaymakam ve siyasi denkdaşlar bu işlerin başında birlikte olmalıdır.  2,5 yıldır bunun mücadelesini veriyorum partisel ya da şahıs bazlı şov alanından kurtarılmalıdır zor olacak biliyorum ama imkânsız değil bu noktada tek güç te aslında toplum bu farkındalığı yaratabilir isek yarınlar da daha güzel olacak.

Benim aklıma gelenler kısaca bunlar çok derine inmeden kendimizi ifade etmeye çalıştık birde yeri gelmiş iken benim için artık siyasi bir çöp olduğumu ifade edenler var geliyor kulağıma duyuyorum ve onlar için de şunu söylemekte yarar var ben makamlar, mevkiler ve bir takım imtiyazlar için değil ilkelerim ve inandıklarım için aidiyet yaşar ve mücadele ederim. Sade üye olmak bile hatta sempatizan olup katkı sunmak bile çok değerlidir ve kimseyi çöp yapmaz. Bunları da hatırlatarak değerlerini unutanlara bir göndermede biz yapalım.

Ve ‘elbet bir gün kavuşacağız’ diyerek Atatürk ilkeleri ışığında fikirlerini anladığımız ve yaşattığımız daha güzel bir dünya dileyerek sözlerimize noktayı koyalım.” dedi.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 10/10/2021, Pazar günü yayınlandı, 264 defa görüntülendi
*