“Geniş alanlı şantiyeler yerine noktasal müdahaleler gerekirdi”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ın Assos Antik Liman bölgesinde devam eden kaya ıslahı ile ilgili Meclis Genel Kurulu’nda açıklamada bulundu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Assos Antik Liman bölgesinde devam eden kaya ıslahı çalışmalarını Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklama ile gündeme getirirken, “Yetkililer kaya ıslahında tercih ettikleri projenin yarattığı tahribatı, hangi gerekçelerle bu yolun izlendiğini, jeolojik koşulları ve günün sonunda ortaya çıkacak işin detaylı bir açıklamasını kamuoyuna yapmalıdırlar” diye konuştu.

Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, Assos Antik Liman bölgesinde devam eden kaya ıslah çalışmaları hakkında kamuoyunun yeterince bilgilendirmediğini öne sürdü. Özgür Ceylan, Assos Antik Limanı’nın afet bölgesi ilanı sonrasında başlayan kaya ıslahı çalışmasında gelinen noktanın kamuoyunda üzüntüyle karşılandığını ileri sürerken, “Proje başlamadan verdiğimiz Meclis Araştırma Önergesiyle tarihî dokuyu ve çevreyi en iyi şekilde koruyarak bu çalışmaların yapılmasını ve bölgedeki esnafların da mağdur edilmemelerini ifade etmiştik” dedi. Özgür Ceylan Assos’ta devam eden projede uygulanan mühendislik çözümlerinin geniş alanlara yayılan kapsamlı imalatlar şeklinde olduğunu belirtirken, “Bunun yerine tekil ve noktasal müdahalelerle riskleri en az seviyeye indirecek biçimde kurgulanması gerekirdi” dedi.

“İşin detaylı bir açıklamasını kamuoyuna yapmalıdırlar”

Assos’ta devam eden kaya ıslahında tercih edilen projenin tahribat yarattığını ileri süren CHP Milletvekili Özgür Ceylan, “Gelinen noktada yetkililer, hangi gerekçelerle bu yolun izlendiğini, jeolojik koşulları ve günün sonunda ortaya çıkacak işin detaylı bir açıklamasını kamuoyuna yapmalıdırlar; neden Sümela örneğinin burada uygulanmadığını ya da uygulanamayacağını izah etmelidirler” diye sordu.

Haber Merkezi


Bu haber 06/10/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 240 defa görüntülendi
*