Tarla Sokak’ın yeni üyesi Recai Chef

3 hafta önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Recai Işık, Cumartesi günü Tarla Sokak’ta açılışını yaptığı işletmesi Recai Chef’in oluşum süreciyle ilgili bilgi verdi.

Kendisiyle ilgili bilgi veren Işık, “Ben 27 senedir Akçansa Çimentoda çalışıyordum. Pandemiyle birlikte emekli oldum. Evde yapabileceğimi düşündüm ama yapamadım.” dedi. Daha önceden de böyle bir iş fikrinin hep kafasında olduğunu bildiren Işık, evde oturamayacağını anlayınca kolları sıvamış.

Pandemi sürecinin esnaf üzerindeki etkisinin farkında olduğunu bildiren Işık; “Eskisi gibi kapanma olmayacağını düşünerek bu işe girdik. Öğrencilerin gelişi de esnaf için umut oldu. Pandeminin artış göstermesi ve kapanma sürecinin tekrar yaşanması ihtimaline karşı da online siparişe ağırlık verdik.” dedi.

Büyük bir hırs ile değil ama evlerini çevirmesi arzusuyla bu işe girdiğini belirten iki çocuk babası Işık emekliliğinin yanında ek gelir olsun diye bu işletmesinin startını verdiğini bildirdi. Bu işe başlayan gençlere de bir işi severek yapmanın önemi ile ilgili tavsiyelerde bulundu.

Gündem Gazetesi olarak Recai Işık’a işletmesinin hayırlı olmasını temenni eder bol kazanç dileriz.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 03/10/2021, Pazar günü yayınlandı, 417 defa görüntülendi
*