“Tarihi bir gün yaşıyoruz”

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’nın tanıtımı Seddülbahir Kalesi’nde yapıldı. Düzenlenen etkinliğe Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’da katıldı. Çanakkale turizmini öne taşıyacak olan ve batık gemilere dalışa olanak sağlayacak olan sualtı parkı takdir topladı. Etkinliğin açılış konuşmasında Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir “Çok sevinçliyiz. Bugün, tarihi bir günü yaşıyoruz” dedi.

Yıllardır Çanakkale’de yapılması ve açılması planlanan Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı tanıtım toplantısı Seddülbahir Kalesi’nde gerçekleşti. Gerçekleşen toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Belediye Başkanvekili Özden Çetin,, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Öte yandan düzenlenen etkinliğe, Fransa Savunma Ateşesi Albay Philippe Boulogne de katıldı.

“Dünyanın en önemli dalış alanlarından birisi haline gelmiştir”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, “Tüm dünya tarafından Çanakkale savaşları, yaygın bir şekilde bilinmesine rağmen, savaşta batan gemiler ve hikayeleri özel izinlerle dalış yapma imkanı bulabilenler dışında pek bilinmemektedir.

Savaş batıklarının hikayeleri ve Çanakkale’de neler yaşadıklarının anlatıldığı 1. Dünya Savaşı temalı sualtı parkında dalış yapma imkanının yanı sıra batıkların üç boyutlu görünümleriyle hikayelerinin de anlatıldıklarını görmekteyiz. Sağladığı bu imkanlarla bu merkez dünyanın en önemli dalış alanlarından birisi haline gelmiştir. Bizler yapacağımız ulusal ve uluslararası tanıtım çalışmalarıyla bu merkezin bilinirliğini daha da artırma gayreti içerisinde olacağız” açıklamasında bulundu.

“Bizim açımızdan bie final akşamındayız”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Bugün bizim açımızdan bir final akşamındayız. Çanakkale’miz tarihin bize emaneti. Çanakkale’ye hizmet ayrı bir gurur. Türkiye’de ne varsa az veya çok bizde çok özeli var. Son dönemde Çanakkale’nin ulusal ve uluslararası projelerle adından söz ettirmesi memnun edicidir. Her bir projemizin Çanakkale’nin marka değerine katkı sunduğunu söyleyebilirim. Sabah Tarım ve Orman bakanımız ile Biga’mızdaydık. Akşam ise buradayız. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Çok sevinçliyiz”

Düzenlenen etkinlikte konuşan etkinliğin ev sahibi Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, “Çok sevinçliyiz. Çok mutluyuz. Sevincimize ortak olduğunuz için teşekkür ediyorum. Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Çok kısa bir zamanda dünyanın en önemli dalış merkezlerinden birisi olmasını hayal ettiğimiz Gelibolu Tarihi Dalış Parkı’nı açıyoruz.

“Güzel bir destinasyon ortaya çıkmış oldu”

Çanakkale ruhunu gelecek kuşaklara aktarmak için çalışıyoruz. Çanakkale kara savaşlarının yaşandığı yerleri epey toparladık. Tarihi alanda, karada savaşın nasıl cereyan ettiği gelen ziyaretçilere aktarılıyor. Tarihi batıkların turizme açılması uzun zaman konuşuldu. Dillendirildi. 2011 yılında su altında yatan bu batıkları dalış turizmine açabilir miyiz diye düşündük. Bugün 14 ayrı dalış noktası ile güzel bir destinasyon ortaya çıkmış oldu.

Burası Çanakkale dalışın merkezi olmaya adaydır. Her batığın her dalış noktasının bir hikayesi var. Buradaki envanterlerin insanlara hatıralar bırakacağını düşünüyorum.

Çanakkale Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’nın hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Tunahan Ünsal-Nedim Bayhan


Bu haber 02/10/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 406 defa görüntülendi
*