Çocuk İstismarı’nın Adli ve Psikolojik Yönü

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sevgili okuyucularım;

Geçmiş dönemlerde sıklıkla bahsettiğim ve altını çizdiğim Çocuk İstismarı konusunun nedenlerini ve çocuklar üzerindeki davranışsal değişiklikleri üzerinde konuşacağız.

İyi okumalar…

ÇOCUK İHMAL İSTİSMARINI ŞÜPHESİNE NEDEN OLABİLECEK İPUÇLARI

Okul çağı çocukları için; çekingen ve ilgisiz, korkmuş ve endişeli, çaresiz, yiyecekleri biriktirme eğilimi, yiyecek çalma, ebeveyn-çocuk rollerinde yer değişikliği, anne-babasının veya bakım sorumluluğunu üstlenmiş kişinin ilgisizliğinden yakınma, duruma uygun olmayan hareketler, gerileme davranışları, derste uyuklama eğilimi, okula geç kalma veya okuldan erken ayrılma, okuldan kaçma, konsantrasyon güçlükleri, kaygı, aşırı bağımlılık veya bağımsızlık, aşırı ilgi bekleme, ani duygu durum değişiklikleri gibi davranışlar gözlenmektedir. Aynı durum ergenler için biraz farklıdır. Çekingen ve ilgisiz, agresif, özensiz, bakımsız dış görünüş, yeme bozuklukları, derste uyuklama eğilimi, yorgunluk ve tükenmişliğe bağlı konsantrasyon güçlükleri, ebeveyn-çocuk rollerinde yer değişikliği, intihar eğilimi, okula geç kalma veya okuldan erken ayrılma, okuldan kaçma, konsantrasyon güçlükleri, kaygı şeklinde gözlenebilir.

Çocukluk Çağındaki Kötü Muamelenin Neden Olabileceği Davranış Değişikliklerine göz atacak olursak; uyku bozuklukları, aşırı talep karlık, karşı gelme, dürtüsellik, saldırganlık, içe dönüklük, engellenme/baskılanma duygusu, aşırı uyumlu, aşırı itaatkâr olma, ana-babaya veya bakım veren kişiye aşırı yapışma, ana-babadan/bakım veren kişiden ayrılığa aldırmama gibi düşünülebilir.

 

Çocukluk Çağındaki Kötü Muamelenin Neden Olabileceği Davranış Değişiklikler

Akran ilişkilerinde sorunlar, okul başarısızlığı, çökkünlük, düşük benlik değeri, korkular, öfke patlamaları, sağlığını tehlikeye atacak davranışlar, kendine zarar verme düşünceleri ve öz kıyım girişimi, madde kullanımı, yeme bozuklukları oluşabileceği gibi; Cinselliğe ilişkin her türlü konu ve duruma aşırı ilgi gösterme ya da aşırı kaçınma, baştan çıkarıcı davranışlar, çok sık öpmeye çalışma, göğüslere, bacaklara ya da genital bölgeye dokunmaya çalışma, sürtünme, kendi genital bölgesini gösterme,bedeninin kirli ya da zedelenmiş olduğuna inanma ve ifade etme, genital bölgesinde bir sorun olduğundan korkma, resimlerinde, oyunlarında ya da hayallerinde cinsel istismara uğradığını düşündürecek özelliklerin bulunması,tuvalet eğitimini kazanmış bir çocuğun altını veya yatağı ıslatmaya başlaması, regresif septomların varlığı (kendine zarar verici davranışlar, bebeklik davranışları, bebek gibi konuşma görülebilir.

Bu belirtilerin hiç biri çocuk istismarının kesin ve net göstergesi değildir. Çocuklar farklı sebeplerle de böyle davranabilir, patalojik davranış değişikleri gösterebilir. Ancak bu belirtilerin fark edilmesi halinde istismar olasılığını da düşünmek gerekir.

Cinsel istismar konusunda hikâye uyduran çocuk sayısı çok azdır. Eğer bir çocuk cinsel olarak istismar edildiğine ilişkin bilgi veriyorsa temel yaklaşım çocuğa inanmak olmalıdır.

Cinsel İstismar İle İlgili Bilinen Yanlış Kanılar ve Doğruları

YANLIŞ Düşünceler

-Çocuklar cinsel istismarı hayal güçlerinin genişliği ile uydururlar. YANLIŞ.

-İlgi çekmeye çalışan çocuklar, şirin ve cazip kız çocukları, evden kaçan çocuklar, ihmal edilmiş çocuklar potansiyel mağdurlardır.

-Parklar, genel tuvaletler, ıssız sokaklar, karanlık sokaklar, karanlık yerler, boş inşaat sahaları tehlikeli bölgelerdir.

DOĞRU Düşünceler

-Çocuklar bu konuda genellikle yalan söylemezler. İlk kural çocuğa inanmak olmalıdır.

-Mağdurlar her sosyo-ekonomik ve her sosyo-kültürel gruptan gelen kız ve erkek çocuklardır.

-Olayın olduğu yer genellikle ev, okul, ev ile okul arasındaki yol gibi çocuğun içinde bulunduğu yakın çevredir

İstismar Edilen Çocuklar Büyüdüğünde;

Alkol/madde bağımlılığı, depresyon, öz kıyım girişimi sıklığı 12 kata kadar artar. Sigara bağımlılığı, sağlığını riske atacak davranışlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kronik akciğer hastalıkları, karaciğer hastalıkları 2-4 kat artar. Hareketsizlik, ciddi şişmanlık, şeker hastalığı, iskemik kalp hastalığı, kanser, iskelet sorunları, karaciğer hastalıkları, akciğer hastalıkları daha sık görülür.

ÇOCUKLUK ÇAĞINDAKİ CİNSEL İSTİSMARIN UZUN DÖNEMDEKİ ETKİLERİ

Olumsuz duygusal yaşamlar ve anılar, ilişkiye girme ve sağlıklı bir ilişki sürdürebilme güçlüğü, rastgele ve kontrolsüz cinsel ilişki, cinselliğini sevgi elde etmek, insanları manipüle etmek ve kimi zaman yaşamını idame ettirmek için kullanma davranışlar geliştirirler.

Psikolog Özlem ÇELİKTAŞ


Bu haber 30/09/2021, Perşembe günü yayınlandı, 655 defa görüntülendi
*