TOGG’dan Haber Var

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Teknofest fuarına katılan TOGG için, Nobel ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar’a bilgi verilmiş.

Gemlik de kurulan fabrika önümüzdeki yıl tamamlanacakmış. TOGG dört tekerlekten çekişili olacakmış. Tamamen elektrikli suv olacakmış. Tam kapasiteye geçtiğinde yılda 175 bin araç üretilebilecekmiş. Ayrıca araç evde de şarj edilebilecekmiş. Araç da dünyanın en gelişmiş radar sistemi kullanılacakmış. Hem de en ileri kamera teknolojisi ile birlikte otonom sürücü destek sistemi olacakmış. Çok gelişmiş yazılımlar kullanılacakmış. Sürücü izleme sistemi bile olacakmış. Yani araç içinde sürücü uyukluyor mu, yorgun mu, karnı aç mı, gözleri yola bakmıyor mu, yol haricinde kaldırım da yürüyen karılara kızlara mı bakıyor, heyecanlımı, üzgün mü gibi olguların hepsini tespit eden kameralarla donatılmış olacakmış.

Şimdi bu yapılacak olan otomobil tamamen Türk Malı olacakmış. İnsan gurur duymak istiyor. Almanlar kıskanıyor ama simmens ve bosch elektronik aksamların büyük bölümünü yapmaya başlamışlar. Aracın en önemli bölümü olan aküsü Kayseri de üretilecekmiş. Ancak üretim gizli olacakmış. Herhalde meslek sırı… Sayın bakan fikriyet hakkının 100 de yüz Türk mühendislerin olduğunu söylemiş. Teşekkürler Prof. Dr. Aziz Sancar a siz olmasaydınız Bu bilgileri öğrenmemiz uzun zaman alacaktı… Bir yerlerden TOGG ile ilgili bilgi bulursam sizlerle paylaşacağım. Biraz zorlanıyor olacağım ama görev işte.

Kalın sağlıcakla…

TEKNİK

TIR Uluslararası Karayolu taşımacılığı. (FransızcaTransports Internationaux Routiers ) Birleşmiş Milletler Teşkilatı bünyesindeki ,Uluslararası Nakliyat Birliği (IRU) tarafından 15 Ocak 1959 tarihinde Cenevre‘de imzalanan bir anlaşma. Bu anlaşma 11 ülke (Avusturya,İsveçPortekizBulgaristanFinlandiyaMacaristanFransaMaltaİsviçreTunus ve Yugoslavya) arasında imzalanan birleşik taşımacılığına (karayoludemiryoluhavayoludenizyolu) ve konteyner kullanılmasına izin veren bir sözleşmedir.

Bu anlaşma ile ülkelerarası ticarî eşya naklinde gümrük formaliteleri basitleştirilmiştir. Türkiye bu anlaşmayı 1961‘de kabul etmiş, 1966‘da tatbike koymuştur.  Vasıtada yüklü bulunan gümrüklü eşyanın cinsini, miktarını, mahiyetini belirten bir TIR karnesiyle yine vasıtanın belli yerlerine takacakları TIR plakaları taşırlar. Bu buluş ülkelerarası ticarî eşya nakliyatını çok kolaylaştırmış ve hızlandırmıştır.

TIR sözleşmesinde, bu kolaylığı kötüye kullanacak, kaçak mal taşıyanlarla ilgili cezai hükümler mevcutsa da Türkiye sözleşmenin bu hükümlerini imzalamamış, bu gibi durumlarda kendi mevzuatını uygulayacağını üye ülkelere bildirmiştir.

Örnek bir TIR taşımacılığı

EYYYY KOVALAKUS

AV BAŞLADI

GIBBS Quadski Amfibi ATV

GIBBS Quadski, keyif ve heyecanı hem karada hem suda yaşayabileceğiniz, dünyanın ilk ve tek amfibi ATV’si.

175 beygir gücündeki 4 silindirli, su soğutmalı, elektronik enjeksiyonlu, çift üstten eksantrikli, BMW motora sahip olan ATV, 56 litrelik benzin deposu da dahil 590 kg ağırlığında. Dünyanın ilk amfibi ATV’si GIBBS Quadski, karada ve suda 75 km/s hıza ulaşabiliyor. Bir düğmeyle kolayca yukarı kalkan tekerlekler aracın suda da karada olduğu kadar rahat hareket etmesini sağlıyor. Tekerleklerin yukarı alınma işlemi, sadece 5 saniye sürüyor.

GIBBS Quadski’nin vergiler hariç fiyatı 40,000 dolar. Bir kovalakus para mara sormazzzz. Alır geçer.

GÜLMECE

 


Bu haber 29/09/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 532 defa görüntülendi
*