ÇOMÜ Öğrencileri “Barınamıyoruz” dedi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğrencileri Kordon’da Truva Atının önünde bir basın açıklaması yaparak “Barınamıyoruz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Metin Ümit Ural, İl Sekreteri Doğan Ateş, Gençlik Kolları Başkanı Nahit Eren ile çok sayıda CHP üyesi ve vatandaşların katıldığı basın açıklamasında ÇOMÜ Öğrencileri şunları söyledi; “Bugün barınamayan öğrenciler, barınamayan atanamayanlar, barınamayan işsizler, barınamayanlardan taraf olanlar olarak buradayız.

“Kayıt yapamadan geri dönüyorlar”

Asgari ücretle geçinmeye çalışan, insanlık dışı koşullarda çalışan, işsizlik ile boğuşan ailelerimizin evinden; sigortasız, ulaşım ve yemek masraflarımızı bile karşılamayan yevmiyelerle çalıştığımız işyerlerimizden sürdürmeye çalıştığımız niteliksiz, erişimi güç ve belirsizliklerle dolu online eğitim sürecinin ardından üniversite eğitimimiz için Çanakkale’ye geldik.

Pek çok arkadaşımız yurt ve kira ücretlerinin yüksekliğinden ve hatta barınacak bir alanın hiçbir şekilde bulunamamasından kaynaklı kayıt yapamadan geri dönüyorlar.

Kalanlarımız ise, üniversite eğitimimizi sürdürebilmek için kendimize ait ders çalışma ve uyuma alanlarından yoksun yaşamaya ve eğitimimize gerekli vakti ayıramayacağımız çalışma koşullarına mahkûm ediliyoruz. Bütün bunlara karşılık, ülkenin her yerinden yükselen ‘barınamıyoruz!’ seslerine sesimizi katarak Çanakkale’de de haklı taleplerimizi yükseltmek üzere oturma eylemleri gerçekleştirmeye başladık. 4 gün süren Barınamıyoruz Nöbetlerimizde şunları söyledik; Barınma hakkımız sağlansın!, Yurt kapasiteleri arttırılsın!, Yurtlarda insani yaşam standartlarına uygun yemek, barınma ve hijyen koşulları sağlansın!, İhtiyaç duyan her öğrenciye burs verilsin!

En insani ve temel taleplerimize dahi tahammülü olmayan polis, dün bütün akşam bizlere destek olan insanların dağıldığı, sokağın tenhalaştığı saatlerde bizlere hakaretler edip provakatörlükle suçladıktan sonra, bugün alana giremeyeceğimize dair tehditler savurdu.

Biz buradayız.

Tehditlerinizle bizleri uzaklaştırmak istediğiniz alandan sesimizi yükseltiyoruz.

Biz Çanakkale’de 42 bin, Türkiye’de tam 7 milyon 940 bin öğrenciyiz. Süreci takip ettiğini, talep eden öğrencilere barınma imkânı sunacağını söyleyen kişilerin bunu Barınamayan binlerce genç için nöbet tutan 15 kişiye, eylemi sonlandırmaları için değil, Türkiye’de eğitime erişmeye çalışan tüm öğrencilere duyurmasını talep ediyoruz. Hepimize eşit, yaşanabilir koşullarda eğitim hakkı tanınana kadar, bu hak tüm öğrencilerin erişimine açılana kadar sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz Barınma hakkımız derhal sağlansın.” dedi.

“Çanakkale’ye de bu yakışır”

Öte yandan öğrencilerin basın açıklaması ile ilgili bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural; “Şimdi Türkiye’de yaşanan olayları biliyoruz. Çanakkale’de de bu sorunlar var ama Çanakkale’de daha az. Arkadaşlarımızın eylemi sadece Çanakkale’deki sorunları çözüme ulaştırmak ile ilgili değil. Tüm Türkiye’deki sorunları çözmek adına dolayısıyla mücadeleyi o yönde verdiklerini söylüyorlar. Bugün burada bizim de araya girmemizle, istedikleri açıklamanın da Valilik tarafından yapılmasıyla eylemi sonlandırdılar. Ama arkadaşlarımız Türkiye’de bu işler belirli bir sisteme belirli bir düzene girene kadar belirli mücadelelerini verileceğini söylüyorlar.

Çanakkale için bu güzel bir başlangıç, burada bizim de yaptığımız durağanlığı sağlamak adına bir katkı varsa biz de bundan gurur duyarız, onur duyarız. Çanakkale’ye de bu yakışır.” dedi.

Ş. Ezgi Tuncel – Tunahan Ünsal – Nedim Bayhan


Bu haber 29/09/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 316 defa görüntülendi
*