1 Yatağa 6 Öğrenci

Öğrencilerin barınma sorunları Türkiye’nin gündemini oluştururken, Çanakkale’de de öğrenciler barınma sorunu için eyleme başladılar. Kiralardaki artış, özel yurtların pahalı fiyatları ve devlet yurtlarındaki yatak sayılarındaki yetersizlikler öğrencileri isyan etme noktasına getirdi. ÇOMÜ’den edinilen bilgilere göre Çanakkale’de 2021-2022 eğitim sezonunda toplam 47 bin 557 üniversite öğrencisi okuyacak. Merkez ilçede okuyacak üniversite öğrenci sayısı 33 bin 650. Edinilen bilgiye göre, KYK yurtlarındaki yatak kapasitesi ise il genelinde yaklaşık olarak 7 bin. Rakamlarla bakıldığında, Çanakkale’de öğrencileri yıllık 17 bin TL olan özel yurtlar ve aylık kiraları 1.800 TL-2 Bin TL’ye çıkan 45 metrekare 1+1 evler bekliyor.

Türkiye genelinde, üniversite öğrencileri, barınma problemlerine dikkat çekmek için seslerini yükseltmeye başladılar. Birçok ilde kalacak yer bulamadıklarını ve buldukları yerlerinde fahiş fiyatlarla kendilerine kiralandıklarını söyleyen öğrenciler parklarda yatmaya başladılar.

Öğrenci kenti olarak nam salan Çanakkale’de de öğrenciler bir süredir Troia atının önünde, akşam saatlerinde oturma eylemi yaparak, yüksek kiraları, özel yurt fiyatlarını ve KYK yurtlarındaki yatak yetersizliklerini protesto ediyorlar.

ÇOMÜ’de toplam 47 bin 557 öğrenci okuyacak

Yaptığımız araştırmalar neticesinde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden, öğrenci sayıları ile ilgili bilgileri aldık. ÇOMÜ’de, 2021-2022 eğitim öğretim sezonunda, toplam 47 bin 557 öğrenci okuyacak. İl genelinde 47 bin 557 öğrenci okuyacak olurken, Çanakkale Merkez’de ise 33 bin 650 öğrenci eğitim görecek. Çanakkale Merkez ilçe nüfusu 180 bin iken öğrenciler geldikten sonra sayı 210 binlere dayanıyor.

Bu sene ilk defa kayıt yaptıran öğrenci sayısı 8 Bin

Öğrenci sayılarına ilaveten, ÇOMÜ’de bu sene birinci sınıfa başlayacak olan ve yeni kayıt yaptıran öğrenci sayısı ise 8 bin. 8 bin öğrenciden 963’ü ise Çanakkaleli. Çanakkale’de ikamet eden 963 öğrenci, üniversitede dışarıda bir ile gitmek yerine ÇOMÜ’yü tercih ederek, memleketinde okuma yoluna gitti.

Yatak kapasitesi yaklaşık olarak 7 Bin

Öte yandan, günlerdir tartışılan devlet yurtlarının yatak kapasiteleri ile ilgili Çanakkale özelinde bilgi edindik. Edinilen bilgiye göre Çanakkale ili genelinde, KYK yurtlarında kız ve erkek öğrenciler için yatak kapasitesi toplamda yaklaşık olarak 7 bin.

47 bin 557 öğrenci ÇOMÜ’de okuyacakken, KYK yurt kapasitesi il genelinde 7 bin yatak olarak öğrenildi. Ortaya çıkan tabloya göre ise 40 bin öğrenci ya özel yurtlara yöneliyor ya da kiralık evlere…

1+1 daire fiyatları ilanlarda Bin 700 hatta 2 bin 400 TL’lere ulaştı

Merkez’de 1+1 dairelerin kiraları ise son aylarda Bin 500 TL, maksimumda ise 2 bin 500 TL’lere kadar uzanıyor. Özel yurtlarda ise durum pek iç açıcı değil. Merkez’de özel yurtlarda öğrenciler 2 kişilik odada konaklamak için 10 aylık 17 bin TL, aylık Bin 700 TL ödemek zorunda kalıyorlar.

Net bilgi alınamadı

Ayrıca, KYK yurtlarından sorumlu müdürlük olan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve KYK yurtlarından net bir bilgi alınamamıştır.

“İlk 1 haftada Bin kiralık daire vardı. Hepsi kiralandı”

Geçtiğimiz günlerde Emlakçı Sibel Koç ile yapmış olduğumuz röportajda, Koç “55 bin öğrenci geliyor Çanakkale’ye. İlk 1 haftada Merkez’de bin tane kiralık daire vardı. Bin öğrenci bu daireleri kiraladı. Geriye kalan öğrenciler ise açıkta. Ofisimize her gün 40-50 öğrenci geliyor ve kiralık daire soruyorlar. Bize de yok değil mi diyerek cevabı da kendileri veriyorlar” ifadesinde bulunmuştu. Kiralık daireler tutuldu. KYK yatak kapasitesi ortada. Özel öğrenci yurtları fiyatları ortalama 15 bin-20 bin TL arasında.

Öğrenciler nerede kalacak?

Tunahan Ünsal


Bu haber 28/09/2021, Salı günü yayınlandı, 498 defa görüntülendi
*