Yumurta!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Tavuk mu yumurtadan çıkar? Yumurta mı Tavuktan? Onu bunu bilmeyiz. Sonuçta, tüketicinin cebinden para çıkıyor. En temel gıda maddesi. Olmazsa olmazlardan. Hani,”iki yumurta kırarsın olur”,diyoruz ya, işte öyle. Bu gidişle,onu daz kıramayacağız. Yumurta fiyatları son dönemlerde tırmanışa geçti. Orta boy yumurtanın fiyatı üreticide 80 kuruşa dayandı. Geçen haftaya kadar 73 kuruş olan yumurtanın adet fiyatı geçen yılın aynı döneminde 43 kuruştu. Üreticiler, “Maliyetlerimiz çok yükseldi. Yem fiyatları bir hayli arttı buna rağmen maliyet artışlarını tam olarak yansıtmadık. Normal şartlar altında üreticide 1 adet yumurtanın 1 TL olması gerekiyor” açıklaması yaptı. Kim haklı,kim haksız, bilemiyoruz. Sofrasından yumurtayı eksik etmeyen vatandaş da, her gün yumurta ile Yemek yapan restoranlar da kara, kara düşünüyor. Gerekçe hep aynı. Maliyetler arttı, Yumurta Üreticileri ,Merkez Birliği Başkanı İbrahim Afyon,bakınız bu konuda neler söylüyor. “Bugün maliyetlerimiz çok yükseldi.  Aslına bakarsınız en şeffaf sektörlerden biriyiz. Bütün girdi fiyatlarını masaya koyabiliyoruz. Ambalaj, nakliye, elektrik gibi birçok alanda maliyetlerimiz arttı. En büyük girdi kalemini oluşturan yem fiyatlarında da, büyük yükseliş yaşandı. Tüm bunlar bir araya gelince, yumurta fiyatında Artış kaçınılmaz oldu. Evet, fiyatlar arttı ve bu tartışma konusu oldu ancak, yumurta üreticileri hala maliyetinin altında satış yapıyor. Çünkü bir yumurtanın üreticiden çıkış fiyatının 1 TL olması gerekiyor. Aslında maliyetlerdeki artışa bakınca ‘yumurta fiyatlarına zam geldi’ demek komik oluyor” Peki. Vatandaş ne yapsın? Son 1 aydır, her hafta 30’lu yumurtaya 2 TL zam geldi. Okullar açıldı. Kantinler, okul yemekhaneleri. İhtiyaç fazla. Acaba,fı5rsatçılık ya da arada vurgunculuk var mıdır? Sonuçta, ne oluyorsa, tüketiciye oluyor. Vur abalıya hesabı.

                           Gülmece

Uçağın yanında otobüsten inen yolcular, bavullarını gösteriyorlarmış. Uçak şirketinin minibüsü yolcuların yanında durmuş. Minibüsten kaptan pilotla, yardımcı pilot inmişler. Yolcular bunları görünce fena halde şaşırmışlar. Kaptan pilotun elinde bir beyaz baston, kolunda üç noktalı bir bant varmış. Yardımcı pilotun elinde bir köpek tasması, tasmanın ucunda bir köpek varmış. Kaptan pilotla yardımcısı, sağa sola çarpa , çarpa uçağa doğru yürümeye başlamışlar.
Günlerden  1 Nisan değil ama, “Şaka herhalde?” diyen yolcular uçağa doluşmuşlar. Uçak pistte hızla ilerlemeye başlamış. Yolcuların gözleri camdaymış. Uçak hızlanmış, yolcular endişelenmeye başlamışlar.  Uçak daha hızlanmış, pistin sonu hızla yaklaşmaya başlamış. Uçak iyice hızlanmış, bazı yolcular paniklemiş, dua etmeye başlamışlar. Uçak son hıza ulaşmış ve pistin sonuna doğru yaklaşmaya başlamış. 50 metre sonra betonun bitip çimlerin başladığını gören yolcular, dehşet içinde çığlığı basmışlar. Tam o anda da kaptan pilot levyeyi sonuna kadar çekmiş. Uçak tam pist biterken tekerleklerini yerden kesmiş ve havalanmış. Kaptan pilot arkasına yaslanmış, derin bir nefes almış ve yardımcı pilota dönerek demiş ki: – Biliyor musun dostum? Yolcular bir gün çığlık atmakta gecikirse; hep birlikte öleceğiz!..Sağlıcakla kalınız.


Bu haber 26/09/2021, Pazar günü yayınlandı, 511 defa görüntülendi
*