“Troya Caddesi’ni ilçe minibüslerinin kullanmaları sağlanmalıdır”

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Resul Demirbaş, ilçe minibüslerinin Troya Caddesi’ni kullanamamaları ile ilgili bir basın açıklamasında bulundu. Demirbaş, “Troya Caddesinden ilçe minibüslerinin kaldırılması kamu çalışanlarını, işçilerimizi ve öğrencilerimizi mağdur etmiştir. Biran önce Çanakkale Valiliği İl Trafik Komisyonu mahkeme kararına uygulayarak tekrardan Troya Caddesini ilçe minibüslerinin kullanmaları sağlanmalıdır” dedi.

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Resul Demirbaş tarafından konuyla ilgili yapılan basına açıklamasında, “Kooperatifler tarafından ilçelerden il merkezine taşımacılık faaliyetlerinde bulunan kooperatiflerine ait minibüslerine ilişkin alınan Çanakkale Valiliği il Trafik Komisyonun 19/08/2020 tarih ve 2020/5 sayılı kararının; hukuka ve mevzuata aykırı olduğu, kamu yararı gözetilmeden tesis edildiği, il merkezine gelişlerde 07.30-09.00 ile 17.00-19.00 saatleri arasında düzenleme yapıldığı, günün kalan saatlerinde ise herhangi bir düzenleme yapılmadığı, anılan saatler dışında gelen yolcuların Çanakkale otogarına indirilmesi sonucunun doğduğu ileri sürülerek Ezine ve Ayvacık taşıma kooperatifleri tarafından T.C. Çanakkale 1. İdare Mahkemesine iptal mahkemesi açılmıştır.

Çanakkale 1. İdare Mahkemesi Çanakkale Valiliği İl trafik Komisyonu kararını iptal etmiş, Troya Caddesinin kullanım sıklığı, bu güzergahı kimlerin kullandığı, hangi saat aralıklarında ve hangi yönlerden gelen veya hangi yönlere giden araçların bu caddeyi kullandığı hususlarında herhangi bir araştırma yapılmaksızın mahkemenin iptal kararının sadece şeklen uygulanmasıyla tesis edilen dava konusu İl Trafik Komisyonu kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.

İlçelere gitmek için Troya Caddesi civarında öğrenci, öğretmen, sağlık personeli, işçi ve Kamu çalışanı olmak üzere yüzlerce vatandaşımız oturmaktadır. Kimisi çocuklarının eğitim durumundan, kimisi eşinin çalışma durumundan, sağlık durumundan ya da evinin Çanakkale’de olmasından dolayı Çanakkale ikamet etmekte ve ilçelere her gün geliş gidiş yapmakta olan yüzlerce çalışanımız vardır. Çalışanlarımızın ilçelerine gitmek için en yoğun olarak kullandıkları Troya Caddesinden ilçe minibüslerinin kaldırılması kamu çalışanlarını, işçilerimizi ve öğrencilerimizi mağdur etmiştir. Biran önce Çanakkale Valiliği İl Trafik Komisyonu mahkeme kararına uygulayarak tekrardan Troya Caddesini ilçe minibüslerinin kullanmaları sağlanmalıdır” ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi


Bu haber 24/09/2021, Cuma günü yayınlandı, 320 defa görüntülendi
*