Gemi 75 TL- Köprü 150 TL

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz günlerde, 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nde tarih bir an yaşanmış ve kedi yolu üzerinden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Asya’dan Avrupa’ya geçmişti. Köprü ile ilgili verilen en son bilgilere göre, geçiş ücreti belli oldu. Çanakkale’de Asya’dan Avrupa’ya, köprü ile geçmek isteyen vatandaşlar 15 Euro yani 150 TL ödeyecekler.

1915 Çanakkale Köprüsü, son günlerde ulusal basında ve sosyal medyada en çok konuşulan konulardan birisi oldu. Geçtiğimiz gün tarihi bir gün yaşanarak, Asya kıtasından Avrupa kıtasına yürüyerek geçilmişti. Bu yürüyüşü ise bizzat Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu gerçekleştirmişti.

Dün ise köprünün geçiş ücretleri ile ilgili son bilgi verildi. Bakan Karaismailoğlu, katıldığı bir televizyon programında, köprünün geçiş ücretinin 15 euro olacağını ifade etti. Şimdiki kura göre hesaplandığında, Çanakkale’de iki kıta arasında geçişin ücreti otomobil için 150 TL olacak.

Osmangazi Köprüsü’nde ise otomobil ücreti 147.50 TL. Karacabey otobanı kullanıldığında ve bağlantı yolları da hesaba alındığında, köprü ücreti 200 TL’yi aşıyor.

Çanakkale’de deniz yolu ile ulaşımı sağlayan GESTAŞ ise Çanakkale-Eceabat ve Gelibolu-Lapseki arasında otomobil ücreti olarak 75 TL alıyor. Çanakkaleli vatandaşlar GESTAŞ’ın ücret tarifelerine sık sık tepki gösterirlerken, köprünün kullanım oranları ise merak konusu oldu. Köprünün verilen geçiş garantisini sağlayıp, sağlayamayacağı ve geçiş ücreti son günlerin sosyal medyada en çok tartışılan konusu oldu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 23/09/2021, Perşembe günü yayınlandı, 532 defa görüntülendi
*