“Assos’ta Tarih Ve Doğa Katliamı Yapıldı”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Gelecek Partisi Kültür ve Turizm Politikaları Başkanı Yeşim Karadağ “Assos’ta Tarih Ve Doğa Katliamı Yapıldı” başlıklı bir basın açıklamasında bulundu.

Karadağ’ın açıklaması şu şekilde; “Yıl başında afet bölgesi ilan edilerek bölgede bulunan işletmeleri ve insan hayatını tehdit eden kayalarla ilgili çalışmaların başlatıldığı Türkiye’nin turizm ve kültür cenneti Çanakkale /Assos bölgesinde çalışmalar devam ederken basına yansıyan fotoğrafları görünce şoke olduk. Maalesef doğa ve tarih harikası olan bu alanın silueti tamamen bozulmuş olup bölgenin yeni hali tüm kamuoyunda infiale sebep olmuştur.

Tüm Türkiye’nin bildiği tarihi ve kültürel açıdan çok önemli yere sahip olan Assos antik liman bölgesinde başlatılan çalışmalar bölge turizmi açısından oldukça hassasiyet taşımaktadır.

Bölgede bulunan işletmeler açısından risk yaratan bu durumla ilgili olarak çalışmaların 500 gün süreceği ifade edildiğinde 29 Nisan 2021 tarihinde ‘’Ülke 17 gün Assos antik liman 500 gün tam kapalı’’ başlıklı basın açıklamamızı kamuoyu ile paylaştık. İlgili açıklamamızda çalışmaların birkaç sezona yayılarak yapılmasını ve bölge esnafına destek verilmesi gerektiğini ifade ettik.

“Maalesef bu çalışmada ele yüze bulaştırılmıştır”

Çalışmaların 500 gün sürmesinin bölgedeki işletmeler ve bölge turizmi açısından sıkıntıya sebep olacağını belirttiğimiz açıklamamız kamuoyu baskısı yaratarak bölgede sürecek çalışmaların daha kısa sürede tamamlanması konusunda fikir birliğine varıldı. Nitekim çalışmalar hızlı bir şekilde ilerlese de bugün bölgenin son hali ile ilgili olarak basına ve sosyal medyaya yansıyan fotoğraflarda maalesef bölgede yapılan çalışmaların bölgedeki doğal güzellikleri tahrip ettiği açıkça ortaya çıkmıştır. Ülkemizde yenileme, restorasyon ve koruma adına yapılan bütün çalışmalar gibi maalesef bu çalışmada ele yüze bulaştırılmıştır.

Gelecek Partisi Kültür ve Turizm Politika İzleme Kurulu Başkanlığı olarak ünü ülke sınırlarını aşan, Aristo’nun felsefe okulu kurduğu Assos’un antik liman bölgesinin doğal güzelliğini tahrip eden bu çalışmalar ile ilgili olarak kimin ihmali varsa sorumluların cezalandırılmasını ve bölgedeki çalışmaların ivedilikle durdurulmasını talep ediyoruz.” dedi.

Haber Merkezi

 


Bu haber 23/09/2021, Perşembe günü yayınlandı, 428 defa görüntülendi
*