Berbatsınız

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Her yerde siz varsınız. Her trafik kuralını siz ihlal ediyor ancak kuralsızlığı bir meziyet olarak görüyor umursamıyorsunuz.

Evet sizden bahsediyorum. Altınızda son model yüksek lastikli kaldırım jeepleri diğer sürücülere yüksekten bakarak yolun tamamını kaplıyorsunuz. Hele park alanlarında iki arabalık yer işgal edenlerinize de yıldızlı aferin… Çoğunuz otomobil kullanmayı bilmiyorsunuz? Birçoğunuzun mesafe tayin organınız yok veya çalışmıyor. Genelde geri manevra kabiliyeti zayıf olması bir tarafa, kullandığın suv model kaldırım jeepi yüzünden hepten bitik. Jeepi olmayan aşırı modifiye olayına bulaşmış sonradan görmeler daha da fazla modeller. Bu tipler neyi ispatlamaya çalıştıklarını anlamış değilim ama bildiğim bir tek husus kendilerini beğenmişlikleri,  burunlarının kaf dağında olması görgüsüz anne ve babasının kalıtımsal yansıması. Önümüz kış yaza kadar nerede yirmi tur atacak son ses müzik açacaksın. Kışın senin canın sıkılmayacak mı? Tahminim otomobiline daha fazla ilave zavazingolar taktırır önümüzdeki yaz için hazırlık yaparsın. TüvTÜRK bile sizden bıktı. Muayeneden nasıl geçiyorsunuz bilinmez. Düzen sizin düzeniniz mutlaka bir açık bulunmuştur. Otomobilin dizaynı ile tamamen oynanması aracı yere yakın hale getirilmesi orasına burasına kanatcıklar takılması lastik çapları ile oynanması, aydınlatma sisteminin tamamen farklı bir şekle sokulması. Ancak tamamen haklısınız görgü satın alınmıyor. Bu bilmiyorsunuz.

Ne yaparsanız yapın trafik düzeninde saygı ile anılacaksınız. Hepinize sonsuz sevgiler.

Kalın sağlıcakla

EYYYYYYY KOVALAKUS

Kötü sürüş alışkanlıkları ebeveynlerden çocuklarına geçiyor! Haberin ola…

Goodyear ve Avrupa Sürücü Okulları Federasyonu (EFA) tarafından yürütülen araştırmaya göre kötü sürüş alışkanlıkları ebeveynlerden çocuklarına geçiyor.

Araştırma sonuçlarına göre ebeveynlerin kötü sürüş alışkanlıkları, genç sürücülerin yol güvenliği tutumlarını olumsuz yönde etkiliyor. Bu sorun en az Polonya, İsviçre ve Çek Cumhuriyeti’nde görülürken; İtalya, Fransa, Avusturya ve İspanya’da ise oran oldukça yüksek. Rusya’da ise özel bir durum ortaya çıkıyor. Eğitmenler Rusya’da ebeveynlerin çoğunluğunun (yüzde 72) çocukları için iyi bir örnek olduğunu düşünüyor. AB ortalamasındaki rakamlar arkadaş baskısının da gençlerin pervasızca sürüş eğilimi (yüzde 51) üzerinde büyük etkisi olduğu ortaya koyuyor. Avrupa sürüş eğitmenleri arasında yapılan araştırma sonuçları, eğitmenlerin yaklaşık dörtte üçünün (yüzde 76) ebeveynlerin sürüş alışkanlıklarının genç sürücülerde kötü bir etkiye sahip olduğunu ortaya çıkarıyor.

Sürüş eğitmenlerine göre gençlerin ebeveynlerini rol model alma oranı Türkiye’de yüzde 86. Bu oran Belçika’da yüzde 62’ye kadar düşüyor. Yol güvenliğini evde çocuklara öğretme oranı AB ortalamasına göre yüzde 32 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 41’ e ulaşıyor

TEKNİK

ÇEKME BELGESİ NEDİR?

Çekme belgesi; araca ait kayıtlı bütün dönem borçlarının (bandrol, trafik cezası, haciz, rehin) ödenmesiyle birlikte, plakaların trafiğe teslim edilmesidir. Bu şekilde araç trafiğe çıkamaz. Araç istendiği süre boyunca çekme belgeli kalabilir ki bu dönemlerde araca hiçbir şekilde Mtv (bandrol) işlemez… Haciz ya da rehin konulamaz. Dolayısı ile çekme belgeli bir araç aldığınızda hiçbir şekilde araçta rehin, haciz var mı diye şüpheye düşmenize gerek yoktur.
  Çekme Belgeli Araçların Devir İşlemleri Nasıl Yapılır?
Çekme belgeli araçların satışları plakalı araçlar ile aynıdır. Noter satışı yapılır. Ardından trafik tescil işlemleri için  ilgili trafik şube müdürlüğüne müracatta bulunulur. Ekstra olarak yapmanız gereken sadece aracı Tüv istasyonlarında muayane’ye sokmaktır.
Araçlar Neden Trafikten Çekilir?
Sigortalar, kaza yapan araç sahibiyle mutabakat sağladıktan sonra, araç sahibine ödeme yapmadan önce aracını trafikten çekmesini ister. Çekme Belgesi çıkartınca aracın hiçbir kuruma borcu kalmadığı için aracı kazalı olarak satarken hiç bir sorun yaşamazlar Çekme belgesini sigortaya veren poliçe sahibi kazalı aracının bedelini sigortadan alabilir.
Çekme Belgeli araç alırken dikkat edilmesi gereken hususlar
Araç trafikten çekildiği dönemin 6 aylık mtv’si yatırılarak çekilir. Örneğin mart ayında çekme belgesi çıkartılmış bir aracı, temmuz ayında trafiğe sokmak isterseniz 2.dönem mtv’sini yatırmak zorundasınız. Aracı 2 yıl sonra trafiğe sokarsanız 2 yıllık mtv değil, sadece aracı trafiğe soktuğunuz dönemin mtv’sini ödersiniz.
*Her çekme belgeli aracın PERT KAYDI yoktur. Çekme belgesi pert kaydı demek değildir. Bazı sigorta şirketleri pert kaydını işler bazıları işlemez

GÜLMECE

Trabzon da bir çocuğu yoldan geçerken polis kolundan tutar.

Kırmızı ışıkta geçtin der…

Çocuk :

Motorim yok, arabam yok ne kirmizu işiyu der.

Polis :

Artık yasalar değişti, yayalara da ceza var!

Yakında duran yaşlı teyze çocuğun kulağına eğilir,

Uşağum çötünde pilakan mi var da kaçsana!

 


Bu haber 22/09/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 717 defa görüntülendi
*