2.Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali açıldı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Çanakkale’de ikincisi gerçekleştirilen “Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali” protokolün katılımıyla saat 19.00’da İskele Meydanı’nda açıldı.

Mehteran gösterisi ve ney dinletisi ile başlayan programda protokol üyelerinin alana gelmesinin ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal marşı okundu.  Festival açılışına Vali İlhami Aktaş AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunun ardından sırasıyla İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ve AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan birer konuşma yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında “Yaşayan İnsan Hazinesi” seçilen seramik ustası İsmail Bütün ve kıspet ustası İrfan Şahin’e plaket takdim edildi.

Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali’ne Adana, Ankara, Balıkesir, Bartın, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kilis, Kayseri, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Rize, Sinop, Sivas, Trabzon ve Yalova illerinden 38 zanaatkar ve sanatçı katıldı.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 22/09/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 611 defa görüntülendi
*