“Asırların hayali” için geri sayım başladı”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, geçtiğimiz gün Çanakkale’ye geldi. 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nde incelemelerde bulunan Bakan Karaismailoğlu, kedi yolundan Asya kıtasından Avrupa kıtasına yürüdü. Bakan Karaismailoğlu köprünün şantiyesinde yapmış olduğu basın açıklamasında, “Gördüğünüz üzere montajlanan tabliye blokları ile artık 1915 Çanakkale Köprüsü büyük oranda tamamlanıyor. Artık “Asırların hayali” için geri sayım başladı diyebiliriz”  dedi.

Geçtiğimiz gün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Çanakkale’deydi. Helikopter ile Lapseki şantiyesine iniş yapan Bakan Karaismailoğlu 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü şantiyesinde önce brifing aldı.

Bakan Karaismailoğlu’nun yanında, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş,  Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat da bulundu.

“Sadece kulelere yakın kısımlardaki tabliyelerin montajı kaldı”

Köprü şantiyesinde brifing alan Bakan Karaismailoğlu, daha sonrasında kameraların karşısına geçerek, basın açıklamasında bulundu. Asrın hayali için geri sayım başladı diyen Bakan Karaismailoğlu, yapmış olduğu açıklamada, “Gördüğünüz üzere montajlanan tabliye blokları ile artık 1915 Çanakkale Köprüsü büyük oranda tamamlanıyor. Sadece kulelere yakın kısımlardaki tabliyelerin montajı kaldı.

“Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olacak”

101 km uzunluğu ile Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi kapsamında yer alıyor. 2 bin 23 metre orta açıklık ve 770’er metre yan açıklıklar ile beraber 3 bin 563 metre uzunluğundadır.  2 bin 23 metrelik orta açıklık, Cumhuriyet’imizin 100. kuruluş yıl dönümünü sembolize ediyor ve tamamlandığında dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olacak.

“Dünyada 2 bin metre orta açıklığın üzerinde ikiz tabliye olarak tasarlanan ve inşa edilen ilk köprü olarak tarihe geçecek”

365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile beraber toplam geçiş uzunluğu ise 4 bin 608 metreye ulaşıyor. Köprümüzün 318 metrelik çelik kuleleri, Çanakkale Deniz Zaferi’nin kazanıldığı 18 Mart 1915’i işaret edecektir. İki çelik kule arasındaki Köprümüz, dünyada ikiz tabliye olarak tasarlanan nadir asma köprülerden biri olma özelliğine de sahip.  Tamamlanınca, dünyada 2 bin metre orta açıklığın üzerinde ikiz tabliye olarak tasarlanan ve inşa edilen ilk köprü olarak tarihe geçecek.

“Çanakkale Boğazı’na adeta mühür vuracak”

318 metrelik kule yüksekliği ve 16 metrelik mimari amaçlı top mermisi figürüyle birlikte düşünüldüğünde deniz seviyesinden 334 metre yüksekliğe erişecek ve dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü olacak. Kısaca 1915 Çanakkale Köprümüz “en”lerin projesi olarak Çanakkale Boğazı’na adeta mühür vuracak ve ülkemizin simge yapılarından bir olacak.

“Rüzgar etkilerine karşı stabilitesi test edilmiştir”

Bölgedeki yüksek rüzgâr hızları dikkate alınarak tasarlanan Köprümüz; Gerek işletme döneminde gerekse de inşaat sırasında oluşacak en elverişsiz rüzgâr etkilerine karşı stabilitesi test edilmiş ve bu testlerden başarıyla çıkmıştır. Köprümüzün kule temelleri, olası büyük depremlere karşı çelik kazıklarla güçlendirilmiş ve zemin üzerinde konumlandırılmış batırma keson tipi temel seçilmiştir.

Görevli Şirket tarafından yapım bedeline 2.332 Milyar Euro, kamulaştırma çalışmalarına ise 579 Milyon TL harcama yapılmıştır.

1915 Çanakkale Köprüsü, hem bölgesinin hem de Türkiye’nin kalkınmasına ciddi faydalar sağlayacak. Projemizin ivme kazandıracağı sanayi, ticaret, tarım ve hizmet sektörleri ile halkımız kazanacak. 1915 Çanakkale Köprüsü hem ülkemizde hem de dünyada yeni teknik atılımlara da ilham verecektir” dedi.

Çalışmalar yerinde incelendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, basın açıklamasının ardından, kedi yolu diye adlandırılan yoldan hem Asya kıtasından Avrupa kıtasına geçti hem de çalışmaları yerinde inceledi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 21/09/2021, Salı günü yayınlandı, 285 defa görüntülendi
*