İmza gününe büyük ilgi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Cumartesi günü saat 18.00’de Gölge Kitapevinde Çanakkale’de yaşayan yazar Ragıp İncesağır’ın Su Yayınevi’nden çıkan ‘Ecdadımız’ adlı kitabının söyleşisi ve imza günü etkinliği yapıldı.

İncesağır kitapları imzalamaya başlamadan önce gerçekleştirdiği söyleşide günün siyasal ikliminde sıklıkla duymaya alıştığımız ‘ecdadımız’ kelimesini kitabın ismine taşıma nedenini açıklayarak kitabında da yer verdiği şekliyle “Bu kitapta ‘Ötekilerin Ecdâdı’ var.” dedi.

Ecdadımız kitabı tanıtım bölümünde şu ifadeleri içeriyor; “Birçok kişi, tarihin küf kokan ve okunması imkânsız klasörlerde saklı olduğunu zanneder. Hatta bu klasörleri o tozlu raflardan indirip okumak için “kafayı yemiş olmak lazım” diye düşünenler de var. Ama öyle değil gerçekten. Tarih, hiç fark ettirmeden; insanların direniş ve isyan eğilimlerinden, mırıldandıkları bir türküden, geleceğe taşıdıkları hayallerinden bize bakıyor. Geçmiş sadece hâzin yenilgilerle değil, özgür bir geleceği tasarlamak için ilham ve ışıkla dolu.

“Ötekilerin Ecdâdı”

Tarihe egemen anlatının dışında bakmaya çalışmamızın nedeni, geçmişten övünülecek yeni kahramanlar bulup çıkarmaktan çok; bugünün dertlerine derman olacak yeni bir bakış açısı edinmek. “Başka bir dünya” kurma mücadelesinin ayakları yere basmayan, “havaî” bir hayal değil; ecdâdımızın bize bıraktığı çok değerli bir miras olduğunu görebilmek gerekiyor.

Çünkü sadece zalimin değil, mazlumun da ecdâdı var. Aristonikos’tan Karbaias’a, Baba İlyas’tan Pir Sultan’a, Amazonlar’dan Kadıncık Ana’ya, Ebuzer’den Yunus’a, Hallac-ı Mansur’dan Bedreddin’e, Hacı Bektaş’tan Köroğlu’na… Bu kitapta ‘Ötekilerin Ecdâdı’ var.”

Ş. Ezgi Tuncel

 


Bu haber 20/09/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 1623 defa görüntülendi
*