Balık ve Omega-3

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Eylül ayının gelmesiyle beraber balık sezonu açıldı ve tezgahlar yavaş yavaş balıklarla dolmaya başladı. Tabii ki etkisini tam atlatamadığımız musilaj sorunu da akıllara soru işaretleri getirmiyor değil. Bazı uzmanlar tarafından deniz diplerinde hala musilaj olduğu belirtilse de yüzeydeki sorunun azalmasıyla eylül ayı balıklarından olan palamut, istavrit ve sardalya gibi yüzey balıklarının tüketilebileceğini düşünüyoruz. Özellikle omega-3’e çok ihtiyacımız olduğu şu zamanlarda…

Omega-3, vücudumuz tarafından üretilmeyen ve en iyi kaynağı balıklar olan olmazsa olmaz bir doymamış yağ asididir. Özellikle balıklardan aldığımız EPA ve DHA çeşitlerinin hafıza ve zihinsel gelişime faydalı olduğu birçok araştırma tarafından gösterilmektedir. Yağların enerjiye dönüşmesinde önemli görevleri olan omega-3’ün depresyon, anksiyete gibi sağlık sorunlarında, çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, iltihaplı eklem hastalıkları ve alzheimer gibi hastalıklarda da tedavi edici etkisini gösteren pek çok araştırma bulunmaktadır. Bunun yanı sıra omega-3, kolesterolü dengeleyerek kalp damar sağlığını olumlu etkiler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu kadar çok faydası olan omega-3’ün beslenmemizde eksik olmamasına çok dikkat edilmesi gerekir. Haftada en az 2 gün balık tüketimi omega-3 alımını yeterli düzeye getirecektir. Özellikle bazı çocukların balık tüketmeyi sevmediklerini ve ebeveynlerin bu konuda zorlandıklarını biliyoruz. Sevmeyen çocuklar için balık köftesi kolay hazırlanabilir, güzel bir alternatiftir.  Eğer farklı yöntemler kullanılsa bile balık tüketilmiyorsa mutlaka omega-3, takviye olarak beslenmeye dahil edilmelidir.

Tabii ki balıklardan omega-3’ü en iyi şekilde almamız için doğru pişirme yöntemleri oldukça önemli. Yağda kızartma yöntemine göre fırınlama, ızgara veya buğulama teknikleriyle pişirmenin omega-3 alımı açısından daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Güvenle balık tüketmeyi hepimiz çok özledik. Umarız geçtiğimiz dönemdeki gibi ciddi bir musilaj sorunuyla karşılaşmadan tam sezonunda doya doya ve sağlıkla balık tüketebiliriz.


Bu haber 17/09/2021, Cuma günü yayınlandı, 398 defa görüntülendi
*