Vali Aktaş’tan Yahya Çavuş Köyü’ne ziyaret

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Ezine ilçesine giden Vali İlhami Aktaş, Çanakkale Savaşı’nda Ertuğrul Koyu Harekâtında gösterdiği kahramanlıkla bilinen Yahya Çavuş’un doğduğu ve aynı adla anılan köyü ziyaret etti.

Yahya Çavuş Köyü ziyaretlerinde Vali İlhami Aktaş’a Ezine Kaymakamı Yunus Kızılgüneş, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel ve İl Genel Meclis Üyesi Murat Yahya Sezgin eşlik etti. Vali Aktaş, köy kahvesinde Köy Muhtarı Ali Sevinç ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Gerekli çalışmaların başlatılması talimatını verdi

Köy muhtarı Ali Sevinç’ten köyün genel durumu ve talepleri hakkında bilgi alan Vali Aktaş, yetkililere sorun ve taleplerin çözüme kavuşturulması için gerekli çalışmaların başlatılması talimatını verdi.

Yahya Çavuş Köyü sakinleri, köylerini ziyaret etmesinden duydukları mutluluğu ifade ederek sorun ve taleplerini dinleyen Vali Aktaş’a teşekkür ettiler.

Yetkililerden bilgi aldı

Yahya Çavuş Köyü sakinleri ile yapılan görüşmelerin ardından dev 7 adet sütunun ve antik döneme ait granit ocaklarının yer aldığı alanda incelemelerde bulunan Vali İlhami Aktaş, granit ocakları hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Ardından 25 Nisan 1915 günü Gelibolu Yarımadası’nda Ertuğrul Koyu’na çıkarma yapan 3 bin askerden oluşan İngiliz kuvvetini, komutasındaki 67 askeriyle on saat mavzer atışlarıyla sahilde durduran 26.P.A.3.Tb.10.Bl.1Tk. Komutanı Ezineli Yahya Çavuş’un doğup büyüdüğü ve devam eden restorasyon çalışmalarıyla müzeye dönüştürülecek olan evini ziyaret eden Vali İlhami Aktaş, Köy Muhtarı Ali Sevinç’ten bilgi aldı.

Yahya Çavuş Köyü ziyaretleri kapsamında Uluköy sınırları içerisinde bulunan Granitürk Fabrikasını gezerek incelemelerde bulundu. Fabrika müdürü Nevres Yazıcı’dan üretim faaliyetleri hakkında bilgi alan Vali İlhami Aktaş, çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Haber Merkezi


Bu haber 16/09/2021, Perşembe günü yayınlandı, 238 defa görüntülendi
*