Olumsuz Duyguları Yönetme Becerisi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Hayatımızı zorlaştıran ve sorunlarınızı artıran hissedişlerimiz “olumsuz duygular” olarak kabul edilebilir. Bu kaygı, korku, öfke gibi doğrudan olumsuz algılanan duygular olabileceği gibi abartılı neşe, coşku, sevinç gösterileri de alabilir. Sonuçta her iki duygu grubu da içinde bulunduğumuz durumu zora sokabilecek özelliklere sahiptir.

Olumsuz duyguları yönetmek gerçekten de bırakın bir çocuğu yetişkinler için bile zordur. Çocuğun duygu kontrol sistemlerinin sınırlılarından söz etmiştik. Bu nedenle bu beceriler çocukların zamanla kazanabileceği becerilerdir. Olumsuz duyguların yönetilmesi için aşağıdaki alt becerilerin çocuklar tarafından kazanılması gerekir:

  • Olumsuz duyguların yönetilmesi ile ilgili ve risklerini bilmelidir.
  • Olumsuz duygunun nedenleri ve tetikleyicileri hakkında bilgi sahibi olmak
  • Olumsuz duygunun yönetilmesi ile ilgili hangi yöntem ve teknikleri kullanabileceğini öğrenmiş olmak
  • Olumsuz duyguyu hissettiği an bedenindeki değişimlerin farkına varmak ve hissettiği olumsuz duyguyu tanımlamak
  • Olumsuz duygunu şiddetini ve olası dışa vurum şeklini tahmin etmek
  • Olumsuz duygunun başladığı andan itibaren, “duygu yönetme teknikler“ni uygulamak.

Çocukların olumsuz duyguları yönetmeyi öğrenmesi gerekir. Ancak çoğu zaman ebeveynler, çocuklarını olumsuz durumlardan aşırı derecede korudukları için bu pek mümkün olmamaktadır. Oysa olumsuz duygularla başa çıkmayı ve olumsuz duyguları yönetmeyi öğrenmesi gerekir. Ebeveynler çocuklarının bu tür yaşantılara izin vermelidir.  Çocuklar bu olumsuzlukları yaşadıkça, onlarla yapılacak paylaşımlar ve izlenecek doğru yollar oldukça geliştirici olacaktır. Olumsuz duygular yaşandıkça, ebeveynler bunu fırsata çevirmeyi bilmeliler. Onlara, bu duyguları nasıl yöneteceklerine ilişkin yöntem ve teknikleri öğretmelidirler.

Olumsuz duygularla ilgili ebeveynler bilmeleri gereken şeylerden biri de kendi duyguları ile ilgilidir. Çoğu anne baba, çocuğunun kendi olumsuz duygularını bilmesini istemez. Bunun çocuğu üzebileceği, ona zarar verebileceğini duygusunu taşırlar. Bu tür duygularımızdan çocuklarımıza hiç söz etmeyiz, duygularımızı onları onlara belli etmemeye çalışırız. Sevgilerimle…

 


Bu haber 16/09/2021, Perşembe günü yayınlandı, 598 defa görüntülendi
*