Park

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Park anlamı yeşillikler içinde yuvarlanacağımız ,  kek ,çay, çorba içeceğiniz  bir alan gibi düşünebilirsiniz. Ancak bu düşünce kısmen doğru olabilir. Park etmek trafikte durmak aracı emniyete almak sağa sola zarar ve tehlike vermeden otomobilinizi motosikletinizi , bisikletinizi ve belki de teknenizi güvende tutma eylemidir. Canım şehrimde bu olgu tam bir kaos olmuş durumda . Şehrin içine otomobil park alanları yıkılan eski evlerin boş arsaları . onlarda bir takım tiplerin kontrollerinde . Belediyenin kontrolünde olan yerler hariç sokak aralarında oluşmuş otoparkların ücretleri ve verdikleri hizmetler inanılmaz kalitesizlikte ve aşırı pahalı. Parkları işleten kimseler kibarlıktan nasibini almamış mallar. Bu  yüzünden otomobil sahiplerini bezdirmeleri bir tarafa yabancılara verdikleri hiç hizmet bir tarafa… Bunları şikayet edebileceğin hiçbir merci nin  olmaması  park işleticisinin ekmeğine yağ sürmesi başka sorun. Şehir içindeki otomobillerin yoğun hareketi zaman zaman alışılmadık bir biçimde yoğun olabilmekte .Belediye hiçbir şekilde trafik akışına, düzenin sağlanmasına katkıda bunmuyor. Ancak belediye trafik komisyonunda zart zurt alınan karalara iştirak ediyor . Sonrası boşluk. Belediye trafik düzeninin içinden sıyrılıyor . Trafik polisleri ellerinden geleni yapıyorlar hatta kontrollerini aşırı sıklaştırıp hazineyi çoğaltıyorlar.

Şehrin park sorunun giderilmesi için alınan hangi encümen karaları var bilmiyorum ama canım Çanakkale acil bir eylem planına sahip olması gereğini düşünüyorum. Çanakkale  nin trafik ve otomobil park sorunu 1 .: tek yönlü akış 2 : trafiğe kapalı sokak ve caddeler 3: ilave katlı yer altı park alanlarının yapılması ve en önemlisi   4 : RAYLI SİSTEM  ( ki Şehrimize çok yakışır ) .  Peki bunları kim yada kimler yapacak ve karar alacak …

Ben bir müddet deha otoparkçılarla kavga etmeye devam edeceğim . Sizler sinirlerinize hakim olun

Sağlıcakla kalın

TEKNİK

BUJİ BAKIMI VE TEMİZLİĞİ

Ateşleme enerjisini yanma odasına taşıyarak elektrotların arasında oluşan elektrik atlaması ile sıkışmış hava yakıt karışımını ateşleyen Bujilerin maksimum araçların 10 bin kilometre bakımında temizlenmesi, kullanım şartlarına göre 15 bin – 30 bin kilometre arası değiştirilmesi gerekmektedir.

Bujilerin ömrünü etkileyen unsurlar kötü yakıt ve motor sistemi ayarları olabilir. Genellikle araçların yaptığı teklemeler, artış gösteren yakıt sarfiyatı, geç hızlanma bujiden kaynaklanan sorunlar olabildiğinden bujilerin bakımı ve temizliği önemlidir.

Bujinizin bakıma veya temizliğe ihtiyacı olduğunu nasıl anlarsınız;

Bujilerde ki tırnak aralığı kontrol edilmeli, ayar bozuksa fabrika verilerine göre ayarlanmalıdır, Bujiler söküldüğünde yağ birikintisi varsa yanma odasına fazla yakıt giriyor demektir,

Bujinin izolatör ucu, elektrotları ve gövdesinde kurum varsa karbüratör veya enjeksiyon ayarında bozukluk var demektir . Buji elektrotları kaynamışsa ve üzerinde yabancı maddeler toplanmışsa, zamansız ateşleme sonucunda aşırı yükleme olmuş demektir,

EYYYYYYY KOVALAKUSS

Sen bön bön otur…

Adamlar 100 yıldır aynı otomobili üretiyorlar.

Bazı şeyler asla değişmez… İngiliz otomobil üreticisi Morgan’ı anlatmak sadece bu cümle bile yeterli olabilir. Morgan, neredeyse 100 yıldır, ferdi mülk sahibinin talimatları doğrultusunda inşa edilmiş bir ahşap iskelet üzerine inşa edilen bir otomobilin üreticisi olarak hayatını sürdürüyor. Morgan Motor Company, ayrıca dünyanın en eski özel mülkiyete ait otomobil üreticisi gibi unvanlara da sahip.

Morgan  Motor Company, İngiliz araba şirketlerinin en eskilerinden biri. Şirket, “HFS” olarak da tanınan, Henry Frederick Stanley Morgan tarafından 1910’da kuruldu ve 1959’da, 77 yaşında ölene kadar onun tarafından işletildi. H.F.S.’nin oğlu Peter Morgan, 2003’teki ölümünden birkaç yıl öncesine kadar şirketi yönetmeye devam etti. Şirketin başında şu anda Peter Morgan’ın oğlu Charles Morgan bulunuyor. Dünyanın en ünlü otomobil üreticilerinden birinin kurulduğu günden günümüze hala aynı aile tarafından yönetiliyor olması pek rastlanılan bir durum değil.

Hiç merak etme sipariş versen de ya alamazsın yada 4 yıl beklemen gerekebilir. Kaç para olduğunun pek önemi yok . Çünkü sahipleri para pul ile konuşmuyorlar . Ancak statüler konuşuluyor.

GÜLMECE

Sevgilim valla ben şimdi Cavidanlara geldim ama giriş kapısına duvar örmüşler. Hani sen hep “ kapı duvar “ derdin ya işte öyle olmuş. Bende duvardan girmeye çalıştım haliyeee sonraaa da araba birden yürümez oldu. Ama sen merak etme. Bi şekilde geleceğim.

 


Bu haber 15/09/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 155 defa görüntülendi
*