Bu nasıl sağlık sistemi?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi, şehrin göbeğinde kaldığında, herkes artık hastanenin ihtiyaçları karşılayamadığını dillendiriyordu. Hastane için o zamanlar yer bakılmaya başlanmış, hemen hemen her gün hastanenin nereye yapılması gerektiği konuşulmuştu. Hastane, Çanakkalelilere hizmet vermek için Çanakkale dışına yapıldığında, önce çok tepki çekmiş, sonrasında kabullenilmişti. Türkiye’nin dört bir yanında şehir hastaneleri gerçeği var. İşletme ve gelir, kar-zarar konusuna girmeyeceğim. O bambaşka bir tartışma ve eleştiri konusu ama hastanelerin konumu göz önüne alındığında, sistem dar gelirliyi otomatikman dışarıya atıyor.

Taksi parası olmayan vatandaş, şehir hastanelerine gidebilmek için kestirme yolu bulabilmek adına adeta şehir plancısı olmak durumunda kalıyor. Kestirme yol, ucuza ulaşım yoksa, sağlık da yok!

Hastanelerin yeri, konumu, yapısı, şekli farklı bir tartışma konusu. Çanakkale Devlet Hastanesi’nin merdivenleri inşaat halindeyken unutulmuş olacak ki merdivenden bozma bir basamaklar dizisinden, iki kişi geçmek için adeta survivor adasındaki gibi yarışıyor.

Konumu geçtin geldin sağlık hizmetine.

Günlerdir, Çanakkale’de Devlet Hastanesi’nden randevu alınamıyor. MHRS sistemine girdiğinizde, istediğini hastane ve polikliniği yazın. Sonucunda, “Aradığınız kriterlere uygun işlem yapılamamaktadır” yazısı ile karşılaşıyorsunuz. Kalp-Damar, Göğüs Hastalıkları, Cildiye, Hematoloji gibi önem teşkil eden birçok hastaya hizmet verilen polikliniklerde, randevu alabilmek artık neredeyse mucize oldu.

Hele MR, ultrason gibi alanlardan alacağınız randevu için 2 ay sabır testine giriyorsunuz. Çanakkale’de, MR için verilen randevuların süreleri yaklaşık 2 ayı bulurken, vatandaş o süre içerisinde acısını unutuyor.

Göz-Diş konusu ise sıkıntı boyutunu çoktan geçti! Diş ve Göz polikliniklerinden randevu almak isterseniz, asla randevu alamamanızın yanı sıra, özel muayeneleri tercih ediyorsunuz. Devlet kendi içerisinde sorunu hızlı ve sistemli bir şekilde çözemediğinden, vatandaşlar sıkıntılarını yüksek bedeller ödeyerek özelde gidermek zorunda kalıyorlar.

Özel okullar, özel hastaneler, özel muayeneler, özel limanlar, özel otoyollar gördüğümüz bu günlerde, sağlığın özeli-geneli olur mu?

Sağlık bir haktır ve sağlanmalıdır.

 


Bu haber 15/09/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 405 defa görüntülendi
*