İskenderoğlu ve Karadayı’dan Edremit Belediyesi’ne tepki

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

CHP’li Edremit Belediyesi’nin kurtuluş yıl dönümü töreninde Türk kadınına çarşaf giydirilip zincire vurulmasına AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ve AK Parti Çanakkale İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Karadayı tepki gösterdi.

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, konuya dair sosyal medya hesabı üzerinden yazılı açıklamalarda bulundu. İskenderoğlu paylaşımında “Türk Kadınını zincirlere vurdurma hayalleri olanlara son sözümüz….

Kıyafetleri yüzünden sorguladığınız, yargıladığınız, ötekileştirdiğiniz günler geride kaldı. Ama görüyoruz ki; zihniyetiniz hep aynı.

Geçmişimizde asla zincire vurdurmadığımız kadınlarımız, tarihinde Nene Hatunlarla, Kara Fatmalarla, İstiklal ve Kurtuluş Savaşında nice kahramanlık hikâyeleriyle anılır. Biz bu toplumun yarısı ve ülkemizin tarihinde yazılan şanlı tarihimizin bir parçasıyız. Biz kadınlar, asla sizin görmek istediğiniz gibi aciz, zavallı, zincirlere vurulmuş olmadık, olmayacağız da. Atatürk’ün dediği gibi ‘Muhtaç olduğunuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.’ En az sizin kadar….

Kadınlarımızı zincire vuramazsınız, vurulmuş da gösteremezsiniz. Bu saçma sapan gösteriyi yapan, yaptıran ve onaylayanları kınıyorum. Bu cinsiyetçi ve ayrıştıran gösteri dilini kullananları eleştirmek için tüm Kadın Derneklerini de tepkilerini göstermeye davet ediyorum” dedi.

“Haddinizi bilin!”

AK Parti Çanakkale İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Karadayı ise, tepkisini şu sözlerle dile getirdi;  “İstiklal harbinde cepheye mühimmat taşıyarak kurtuluşumuz da önemli yer tutan kahraman kadınlarımızı, CHP’li Edremit Belediyesi himayesinde, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Edremit Şubesi tarafından, düzenlenen gösteride kadınlarımızı zincire vurulmuş,  diz çökmüş ve çaresiz gösterilmiştir. Bu durum asla kabul edilemez olup, kadınlarımızı ikinci plana iten, bağımlı değişken olmaya zorlayan,  zihniyeti bozuk şahsiyetlere pabuç bırakmayız. Haddinizi bilin!” ifadelerine yer verdi.

Haber Merkezi


Bu haber 12/09/2021, Pazar günü yayınlandı, 292 defa görüntülendi
*