Köylere ekskavatör temini önerildi

2 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İl Genel Meclisi’nin Eylül ayı 4. Birleşiminde CHP Grubu maden geliri olmayan ilçe köylerine Özel İdare tarafından bütçede yer ayrılarak ekskavatör temin edilmesi ile ilgili önerge sundu.

Konunun daha iyi anlaşılması bakımından CHP grubundan Bayramiç İl Genel Meclisi Üyesi Sadık Göğüsgeren söz alarak şu açıklamada bulundu; “Köylerimizde genç nüfus azaldı. Olanlarda genelde tarlada bahçede köyde çalışıyor. Köylerimizde cenaze sahipleri ölen mevtadan çok mezarın nasıl kazılacağı yönünde endişe duyuyorlar. Çünkü belli bir saatte namaza göre gömüldüğü için zaman zaman mezar kazacak insanlarında bulunamadığını görüyoruz. Özellikle kış aylarında bazı mezarlıklarımızda taban suyu çıkıyor. Elle kazmak zaten mümkün olmuyor. Her ne kadar belediyelerimiz bu işe müdahale etmeye çalışsa da bir çok ilçemizde yaz döneminde su patlakları kış döneminde doğal afetler sel baskınları gibi günlere denk geldiğinde kepçe imkânları da çok kısıtlı.

“Maalesef köylerimiz birkaç gün susuz kalabiliyor”

Bu önergeyi verirken düşündüğümüz bir konu da şu İdaremize ait sağlık envanterimizde 4 tonluk ekskavatör, 3 tonluk ekskavatör yani küçük tip paletli kepçe bulunmamakta. Köy içi izale hattı, bakım, yenileme ya da onarımlarda devamlı dışarıdan hizmet alma yoluyla kepçeyi temin edebiliyoruz. Ancak bazı köylerimizde dışarıdan kepçeyi temin edemiyoruz. Maalesef köylerimiz birkaç gün susuz kalabiliyor.

Bu yüzden gerekli ilçelere özelliklede köylere hizmet götürmek için kullanılmak üzere diye talepte bulunduk. Bu kepçelerden alınır ise bu paletli kepçelerin nakliyesi de kolay. Damperli kamyonlarla da nakliyesi yapılabiliyor. Hem su patlaklarında, köy içi yollarda çalı çırpı temizliğinde çok acil ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.

Maden geliri olmayan ilçeler terimini kullandık şöyle bir sonuç çıkabilir. Köylere Hizmet Götürme Birlikleri kendi imkânları ile alsınlar diyebilir. Ama maden geliri hiç olmayan Bayramiç gibi, Gelibolu gibi, Ayvacık gibi bazı ilçelerimiz var. Bunlara da Özel İdaremiz tarafından bütçede yer ayırmak kaydıyla ekskavatör temin edilerek vatandaşımız sunulmasını uygun buluyoruz.

Nasıl biz şehirlerde cenazemizi gidip yerine yatırıp gömüyorsak köydeki vatandaşlarımızın da bu konuda hakkı olduğunu düşünüyorum. Önergemizi değerlendiren İl Genel Meclisi Üyelerimize de teşekkür ediyorum.” dedi.

Başkanvekili Enver Koç önergeye destek verdi

İl Genel Meclisi MHP Grubu Başkanvekili Enver Koç önergeye destek verdiğini belirterek; “Sadık Bey’in ifade ettiği konular önemli konular. Özellikle izale hatlarında köy yollarında ciddi sıkıntılar oluyor. Alınmasında fayda görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 11/09/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 207 defa görüntülendi
*