Tek önlem maske takıp okulları açmak

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Öğrenci Veli Derneği Çanakkale Şubesi bir basın açıklamasında bulunarak geçtiğimiz yıl pandemi koşullarında eğitimin yönetilemediğini bu yıl ise aynı durumun devam ettiğini söyledi.

Öğrenci Veli Derneği Çanakkale Şubesi’nin basın açıklaması şu şekilde; “2021 -2022 Eğitim öğretim yılı, 06-09-2021 Pazartesi günü tüm okullarda başlamıştır. Öğrencilerimizin okullarına ve arkadaşlarına kavuşmaları hepimizi mutlu etmiştir.

Türkiye’de ve tüm dünyada yaklaşık iki yıldır yaşanan pandemi süreci en çok eğitimi ve öğrencilerimizi etkilemiştir. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılı neredeyse tamamen uzaktan öğretim şeklinde yapılmıştır. Bu durum zaten var olan eşitsizlikleri daha da artırmış, yaklaşık 6 milyon öğrenci online eğitime olanaksızlıklar nedeniyle ulaşamamıştır. Bununla beraber kız çocuklarının okullardan uzaklaşma oranı nerdeyse yüzde yirmilere ulaşmıştır.

Okulların kapalı olduğu bu dönemde iktidar; Okulların fiziki yapılarının düzeltilmesi için çaba harcamamış, derslik sayısının yeterli seviyeye çıkmasını sağlamamış, öğretmen açığı sorununu gidermemiş, alt yaş gruplarına zamanında ve yeterli aşılama yapmamıştır.

“Yeni eğitim öğretim yılına da çok kötü bir başlangıç yapılmıştır”

Bu ve benzeri maddeler daha da çoğaltılabilir. Milli Eğitim Bakanlığı ve iktidar geçmiş süreçte sınıfta kaldığı gibi, yeni eğitim öğretim yılına da çok kötü bir başlangıç yapmıştır.

– Tüm okul seviyelerinde sınıflar çok kalabalıktır

– Okullarda yeterli seviyede yardımcı personel yoktur.

– Ortak kullanım alanları olan tuvaletler gerekli şekilde temizlenmemektedir

– kalabalık sınıflar için hiçbir önlem alınmamış, gerektiğinde ikili eğitime geçiş için yeterli kadro oluşturulmamıştır.

– Bakanlığın bu süreçte aldığı tek önlem maske takıp okulları açmak olmuştur.

Biz Çanakkale veli der olarak uyarıyoruz; Seyreltilmiş sınıf maske mesafe ve hijyen koşullarının tamamlanması, tüm önlemlerin eksiksiz olarak alınmasını, aç kapa değil sürdürülebilir eğitim istiyoruz.

Eğitim alanında yaşanan bu sorunlara müdahale etmek için, bilimsel, eşit, laik ve kamusal eğitime inanan herkesi veli der çatısı altında birlikte mücadeleye çağırıyoruz.”

Haber Merkezi

 


Bu haber 10/09/2021, Cuma günü yayınlandı, 253 defa görüntülendi
*