AK Parti’den tam not

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından oluşturulan müsilaj araştırma komisyonu, geçtiğimiz gün Çanakkale Belediyesi’nin, Güzelyalı-Dardanos Atık Su Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu. Komisyon tarafından ilgi ile incelenen tesis, yapısı ve işlevi ile komisyondan tam not alırken, müsilaj ile mücadele noktasında, çözüm olarak notlarda yerini aldı. Komisyon Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir, inceleme sonrasında “İleri biyolojik arıtma tesisleri ile bu Marmara Denizi’nin kirliliğinin önüne geçilebildiğini görüyoruz. Bu tesislerin yapımı çok maliyetli ve bunların işletilmesi, sağlıklı bir şekilde çalıştırılması gerekiyor. Bunlarda son derece önemli” dedi.

TBMM müsilaj sorununu araştırma komisyonu üyeleri tarafından, geçtiğimiz gün akşam saatlerinde, Çanakkale Belediyesi’nin Güzleyalı-Dardanos Atık Su Artıma Tesisi’nde incelemelerde bulunuldu. Milletvekilleri, Güzelyalı Dardanos Sabit Film Entegreli İleri Biyolojik Atık Su Artıma Tesisi’nde yapmış oldukları teknik incelemede, yetkililerden ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’dan bilgi aldılar.

Heyet içerisinde AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu da bulunurken, heyetin başkanı ise AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir idi.

Heyet, atık su arıtma tesisini ilgi ile incelerken, tesis heyetten tam not aldı. Özellikle tesisin müsilaj konusunda bir çözüm olduğu, bu tarz tesisler ile Marmara Denizi’ndeki kirliliğin önüne geçilebileceği ifade edildi.

Düzenlenen incelemeye, TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu, Vali İlhami Aktaş, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Bekir Çelen de katıldı.

İnceleme sonucunda açıklamalarda bulunan, komisyonun başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir, “Kasım ayının sonuna kadar komisyon olarak çalışmalarımız devam edecek. Bir rapor hazırlayacağız. Raporda da teşhisi yaptık sayılabilir. Yani şu anda teşhisi en azından biliyoruz. Çünkü nedenlerini biliyoruz. Tedavisini gördük. İleri Biyolojik Arıtma Tesisleri ile bu Marmara Denizi’nin kirliliğinin önüne geçilebildiğini görüyoruz. Bunun sürdürülebilmesi son derece önemli. Bu tesislerin yapımı çok maliyetli ve bunların işletilmesi, sağlıklı bir şekilde çalıştırılması gerekiyor.

Başta İstanbul olmak üzere birçok yere ileri biyolojik tesislerinin acilen yapılması gerektiğini biliyoruz. Bununla ilgili bir rapor oluşturacağız. Raporu TBMM’ye takdim edeceğiz” dedi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 10/09/2021, Cuma günü yayınlandı, 298 defa görüntülendi
*