İTHALAT KARTI ÜRETİCİYE İHANET

İthal edilecek olan buğday, çavdar, arpa, yulaf, mısır, nohut, mercimekte gümrük vergisi yüzde sıfır (0) olarak uygulanacak. Üreticinin tam hasat zamanında alınan karar tepki çekerken, “Türkiye kendi kendine yetemiyor mu?” soruları sorulmaya başlandı.

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, “Kendi kendimize yetebilecek bir ülkeyiz. Tam üreticinin üretim sezonunda, üretici para kazanmayı hayal ederken, üretici önünü görmeyi hayal ederken zaman zaman ithalat kartı masaya çıkartılıyor. O ithalat kartı üreticiye ihanet oluyor” ifadesini kullandı.

Üretici tam hasat zamanındayken, alınan kararla, ithal ürünler yüzde sıfır vergi ile Türkiye’ye girecek. İthalatın önünü açacak karara, üretici tepki gösterirken, konuyu Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya ile görüştük.

“Kendi kendimize yetebilecek bir ülkeyiz”

Gümrük vergilerinin sıfırlanması ile ilgili Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “Biz coğrafya olarak kendi kendimize yetebilecek bir ülkeyiz. Yetebilen de bir ülkeyiz ama planlamayı güzel yaptıktan sonra yetebileceğimizin de altını çiziyorum.

Ne kadar buğdaya ne kadar pirince ihtiyacımız var bunların planlanması gerekmektedir.

“Zaman zaman ithalat kartı masaya çıkartılıyor”

Tam üreticinin üretim sezonunda, üretici para kazanmayı hayal ederken, üretici önünü görmeyi hayal ederken zaman zaman ithalat kartı masaya çıkartılıyor. O ithalat kartı üreticiye ihanet oluyor.

“Buğday 3 TL olduğunda, ekmek 2 TL oldu. Buğday şimdi 2 TL’den alınıyor, ekmek fiyatında değişiklik oldu mu?”

Ekmeğe zam oldu. Neden zam oldu? Una ciddi şekilde zam geldi. Una neden zam geldi? Yurtdışından buğday ithalatta 3 TL seviyelerine çıkınca, fabrikacılar un fiyatlarını yukarıya çektiler. Fırıncılar para kazanamayınca seslerini duyurdular, ekmek fiyatına zam geldi. 1.75 TL olan ekmek 2 TL oldu. Buğday fiyatı ne kadardı? 3 TL seviyelerindeydi. Haziran ayının sonunda ise buğday taban fiyatları açıklandı. Taban fiyatları açıklanınca 1.75 kuruş TMO fiyat açıkladı. Devletin bir başka kurumu ise sen bu işi daha az biliyorsun dedi. Ben 2.30’dan alacağım dedi. Ortalık buz gibi soğudu. Devletin iki kurumu hangisine güveneceğiz? Alışverişler olmaya başlayınca, baktılar ki yanlışlıklar yapılıyor. Konunun muhatapları devreye girdiler ve buğday fiyatları 2 TL seviyelerine indi. Buğday 3 TL olduğunda, ekmek 2 TL oldu. Buğday şimdi 2 TL’den alınıyor, ekmek fiyatında değişiklik oldu mu? Üreticinin cebine girmesi gereken 50 kuruşu üreticinin cebinden aldık ama bu tüketiciye yansıdı mı?

“Bu para ya fabrikacıda ya tüccarda kaldı”

Bu para ya fabrikacı da ya tüccarda kaldı. Fabrikacı memnun, tüccar memnun, üreticinin 50 kuruşu arada kaynadı. Bizim bunları yaşamamamız gerektiğini düşünüyorum. Üreticinin bunları yaşamaması gerektiğini düşünüyorum.

“Geçmiş yıllarda, 6.50 kuruşu gören üretici, bir sene sonra 5.50 kuruşa ürün satınca üzülüyor”

Konunun muhataplarının bu noktada hem üreticiyi hem tüketiciyi koruyan adımlar atması lazımdır. Tam çeltik üretim sezonundayız. Çeltik fiyatları açıklandı. Açıklanan fiyatlara normal olarak bakarsak güzel. Girdi maliyetlerine göre bakacak olursak, üreticimiz memnun olmadığını söyleyecek. Geçen yıl üretici 4 TL’ye çeltik sattığında memnun olacaktı. Piyasa 6.50 TL’ye gitti. Üretici geçen sene 6.50 TL’den sattı. Aynı üreticiye bu sene TMO 5.50 TL fiyat verdi. Geçmiş yıllarda, 6.50 kuruşu gören üretici, bir sene sonra 5.50 kuruşa ürün satınca üzülüyor.

Bu planlamaları güzel yapmak gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 09/09/2021, Perşembe günü yayınlandı, 344 defa görüntülendi
*