CHP 98 yaşında

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 98. Yıldönümü dolayısıyla, Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Törende günün anlam ve önemine binaen konuşmada bulunan CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, “CHP, Türkiye Cumhuriyetini kuran ve demokrasiyi özümsemiş parti olarak, Türkiye’nin aydınlık gelecek hedefi ile halkımızı kucaklamaya devam edecektir. Mücadelemizi hakimiyetin kayıtsız, şartsız milletin olana dek sürdüreceğimize söz veriyoruz” dedi.

CHP’nin kuruluşunun 98. Yıldönümü dolayısıyla, Cumhuriyet Meydanı’nda, saat 9.30’da tören düzenlendi. Düzenlenen törene CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan, Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, geçmiş dönem il başkanı İsmet Güneşhan, geçmiş dönem Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, kadın kolları, gençlik kolları ve partililer katıldı.

“CHP, cumhuriyeti kuran, ulusal birliği sağlayan partidir”

Düzenlenen törende günün anlam ve önemine binaen konuşma gerçekleştiren, İl Başkanı Metin Ümit Ural, “CHP; kurucumuz ve ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan partidir.

“Ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir”

Hukuk ve Eğitim gibi, toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye’yi biçimlendiren partimiz, ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine de öncülük etmiştir.

Türkiye’nin Birleştirici gücü olan partimiz, çağdaş, laik ve demokratik sosyal hukuk devletinin, yargı bağımsızlığının, insan haklarının, kadın erkek eşitliğinin, çevrenin, doğanın, yaşamın, hoşgörünün, huzur ve barış ortamının savunucusu ve teminatıdır. Günümüzde, tek adam rejimi tarafından birer birer yok edilmeye çalışılan cumhuriyet kazanımlarının yılmaz savunucusu, karanlığın ve cehaletin amansız düşmanıdır.

“Azim ve kararlılıkla yürümeye devam edecektir”

98 yıllık şanlı geçmişiyle ulu bir çınar olan Cumhuriyet Halk Partisi, birlik ve bütünlüğü korumak, toplumsal barışı sağlamak, demokrasiyi güçlendirmek ve sosyal adaleti hakim kılmak için Atatürk’ün aydınlattığı yolda büyük bir azim ve kararlılıkla yürümeye devam edecektir.

“Hakimiyet kayıtsız, şartsız milletin olana dek mücadelemizi sürdüreceğimize söz veriyoruz”

Oligarşi düzenine mahkum edilen, yoksullaştırılan ve halktan uzaklaşarak saraydan yöneten tek adamın dayattığı rejimin karşısında tek amacımız; Atamızın ve silah arkadaşlarının kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağımıza, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmek için mücadeleyi bırakmayacağımıza, Atamızın İlke ve devrimleri ile ikinci yüzyıla çağrı beyannamemizin ışığında kuracağımız halkın iktidarında, ülkemizi işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza, mücadelemizi hakimiyetin kayıtsız, şartsız milletin olana dek sürdüreceğimize söz veriyoruz.

“CHP, halkımızı kucaklamaya devam edecektir”

CHP, Türkiye Cumhuriyetini kuran ve demokrasiyi özümsemiş parti olarak, Türkiye’nin aydınlık gelecek hedefi ile halkımızı kucaklamaya devam edecektir. CHP olarak 98. Yılımızda 9 Eylül 1923’te yakılan meşalenin yolumuzu aydınlattığını, hiç dinmeyen coşku ve kararlılığımızla eşitlikçi, özgürlükçü, üreten ve halkımızla paylaşan, gelişmiş ve aydınlık bir Türkiye için Cumhuriyet Halk Partisini iktidara taşıyacağımıza olan inancımla Partimizin 98.kuruluş yıl dönümünü kutluyorum.

Bu duygularla partimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, 2. Genel Başkanımız İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Erdal İnönü, tüm yakın çalışma arkadaşlarını ve şehitlerimizi bir kez daha saygı, şükran ve özlemle anıyor, bugün aramızda bulunan Hikmet Çetin, Altan Öymen, Murat Karayalçın, Deniz Baykal ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğluna da sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 09/09/2021, Perşembe günü yayınlandı, 238 defa görüntülendi
*