Öğrencilerin kanayan yarası: Konaklama

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’ye okumak için gelen öğrenciler için konaklama ciddi bir problem oluşturmaya devam ediyor. Kentte 1+1 dairelerin kiraları Bin 550 TL’ye çıkarken, öğrenciler o paraları verecek dahi olsalar daire bulamıyorlar. Konuyla ilgili Emlakçı Sibel Koç ile röportaj gerçekleştirdik. Koç, gazetemize yapmış olduğu değerlendirmede, “Acilen Çanakkale Belediyesi ve İl Özel İdare koordinasyonu ile yurt yapılmalı. Cezaevi merkezden kaldırılmalı. Sümerbank gibi alanlar konut alanı olarak değerlendirilmeli” dedi. Koç ayrıca yüksek kiralar ile ilgili “1+1 dairenin kirasının 2 bin TL olması fahiştir” ifadesini kullandı.

YKS sonuçları açıklandı ve öğrenciler kayıt yaptırmak ve kalacak yer bulabilmek için Çanakkale’ye geldiler. Öğrenciler şimdilerde ev aram telaşına girerlerken, Çanakkale’ki az sayıda konut beklentiyi karşılayamadı. Konut yetersizliği bir taraftan, yüksek fiyatlar bir taraftan öğrenciyi daha eğitim-öğretim yılının başında canından bezdirdi. Eşyalı 1+1 dairelerin 2 bin 500 TL’den kiraya verildiğini gören öğrenciler isyan ettiler. Konuyla ilgili Emlakçı Sibel Koç ile röportaj gerçekleştirdik. Koç birçok konuda sorularımızı cevaplarken, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Sorunların yanında çözüm önerilerini de dile getiren Koç, “Acilen yurt yapılmalı” dedi.

“Çanakkale’de emlakçılık yeterli düzeyde değil”

Emlakçı Sibel Koç, “Çanakkale’de emlakçılık yeterli düzeyde değil. Uzman bir emlakçı olmak, ofisinizi açmak istiyorsanız, mesleki yeterlilik belgenizi almanız gerekiyor. Ticaret Bakanlığ’nın verdiği yetki belgesinin de olması gerekiyor. Bu eğitimleri ve belgeleri almışsanız, taşınmazlar konusunda da yeterli bilgi sahibiyseniz, emlakçılık yapabilirsiniz.

“Emlakçılar olarak Lokantacılar Odası’na bağlıyız”

Biz emlakçılar olarak Lokantacılar Odası’na bağlıyız. Taban-tavan fiyatlarını biz belirleyemiyoruz. Çanakkale’de yeterli konut olmamasından dolayı birçok sorun yaşanıyor ve fiyatları ev sahipleri belirliyor.

“Cezaevinin merkezden kaldırılması lazımdır”

Şu an imara açılan bölge Esenler bölgesi ve bölgede 1+1 değil 3+1 lüks konutlar yapılıyor. Çanakkale’de öğrencilerin ikamet etmesi için 1+1 ihtiyacı var. Üretim yok. İmara açılacak bölgede çok kalmadı. Benim düşünceme göre Cezaevinin merkezden kaldırılması lazımdır. Sümerbank ve Trutaş ile ilgili imar sorununun acilen belediye tarafından çözülüp, bölgelerde inşaat olması lazım.

“Acilen yurt yapılmalı”

Acilen yurt yapılmalı bunu da Çanakkale Belediyesi ve İl Özel İdare ortak olarak yapması gerekiyor. 3 çocuklu bir aileyi düşünürsek, bir öğrenciyi Çanakkale’ye okumak için gönderdiklerinde aylık 2 bin 500 TL meblağ göndermeleri gerekiyor. Ailelerin bu meblağları gönderebilmesi ise çok güçtür. Acilen yurtların yapılması ve yurtlarında uygun fiyatlara öğrencilere hizmet vermesi gerekmektedir.

“Her gün 40-50 öğrenci geliyor ve kiralık daire soruyorlar”

55 bin öğrenci geliyor Çanakkale’ye. İlk 1 haftada Merkez’de bin tane kiralık daire vardı. Bin öğrenci bu daireleri kiraladı. Geriye kalan öğrenciler ise açıkta. Ofisimize her gün 40-50 öğrenci geliyor ve kiralık daire soruyorlar. Bize de yok değil mi diyerek cevabı da kendileri veriyorlar.

“1+1 dairenin kirasının 2 bin TL olması fahiştir”

Kiraların artışından bizlerde hoşnut değiliz. 1+1 dairenin kirasının 2 bin TL olması fahiştir. Biz burada 3+1 daireleri 4 bin TL’den kiraya veriyoruz. Son bir yılda, 16 bin kişi İstanbul’dan Çanakkale’ye göç etti. Bunun sebebi pandemidir. İstanbul Erenköy’de 7 bin TL veren bir vatandaş burada 4 bin TL kirayı uygun buluyor.

“Kurumların organize hareket etmeleri gerekmektedir”

Kurumların organize hareket etmeleri gerekmektedir. Çanakkale’ye öğrenci gelmezse, başta esnaf olmak üzere herkese zararı büyük olur. Bu sorununun organize bir şekilde kısa sürede çözüme kavuşması gerekmektedir.

“Tüm yaşananlar ekonomi ile doğrudan orantılı”

Kiraların artışı noktasında, ev sahiplerine de kızılamaz. İnşaat maliyetleri çok arttı. Şimdi, 3+1 daireleri geçen sene biz 350-400 Bin TL’ye satarken, bu sene 1 Milyon TL’ye satar olduk. Vatandaşta 1 Milyona daire aldığında bunu ne kadar kiraya vermeli. 1 Milyon TL bankaya yatırıldığında 16 bin TL getirisi var. Aslında tüm bu süreç ve yaşananlar ekonomi ile doğrudan bağlantılı” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 08/09/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 301 defa görüntülendi
*