Üretici elektriksiz kaldı

Kumkale bölgesinde üretimde bulunan çiftçilerin başı son dönemlerde elektrik faturaları ile büyük dertte. Her ay yüklü miktarda gelen elektrik faturalarını ödemekte güçlük çeken üreticilerin bir kısmının sulama elektrikleri kesildi. Bölgede üretimde bulunan Erdal Erte ile röportaj gerçekleştirdik. Erte, “Bu ay 20 bin TL elektrik faturası ödemem var. 20 bin TL’lik mahsul satmadım. Giderlerimiz gelirlerimizden fazla. Bu durumda üretmek artık zor zanaat” yorumunda bulundu.

Çanakkale bölgesinde, Kumkale ve Batak Ovası başta olmak üzere, birçok bölgede üreticiler ciddi sıkıntılarla karşı karşıya. Girdi maliyetlerinin bir hayli artması ile çiftçinin gelir-gider dengesi şaştı. Kumkale Ovası’ndaki üreticilerin bir kısmının ise, elektrik faturalarından ötürü sulama elektriklerinin kesildiği öğrenildi.

Hasat zamanı, ödeme güçlüğünden ötürü faturalarını ödemekte zorlanan çiftçilerin üretimleri de çileye döndü.

Bölgede üretimde bulunan Erdal Erte ile röportaj gerçekleştirdik. Erte, girdi maliyetleri altında ezilmeye başladık. Gelir ile gider arasındaki uçurum her ay daha da açılıyor diyerek, bölgede yaşanan sorunu doğruladı.

Kumkale Ovası’nda üretimde bulunan Erdal Erte, “Bölgemizde çiftçiler mağdur. Elektrik borçlarını ödeyemeyen çiftçilerimizin sulama elektrikleri kesildi. Benim 20 bin TL elektrik faturası ödemem var ancak 20 bin TL’lik ürün satmadım. Sattığım ürünün de parasını almadım.

Elektrik özelleşmeden önce, bizler elektrik faturalarımızı yıllık öderdik şimdi ise abone usulü aylık ödemelerimi yapıyoruz. Çiftçinin üretim potansiyelinin zayıflamasından ötürü artık aylık faturalar ciddi külfet oluşturmaya başladı.

Kumkale’de bir büyük sorun daha var. Kendi paramızla hat çektirdik. Sonrasında hatlar kamulaştırıldı bizler daha paralarını alamadık. Her ay kendi çektirdiğimiz hattan gelen elektriğe yüklü bir miktarda ödeme yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 07/09/2021, Salı günü yayınlandı, 370 defa görüntülendi
*