TBMM Komisyonu Çanakkale’ye geliyor

3 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından müsilaj sorununu araştırma komisyonu kuruldu. Kurulan komisyon 7-8-9-10 Eylül tarihlerinde farklı illerde, Marmara Denizi’nde inlemelerde bulunacak. 9 Eylül günü komisyonun Çanakkale’ye gelerek, Çanakkale’de incelemeler yapması planlandı. Ayrıca, Çanakkale’de yapılan incelemelerde, Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ve Dardanos-Güzelyalı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma tesislerinde de gözlemlerde bulunulacak.

Geçtiğimiz aylarda Marmara Denizi’ni etkisi altına alan müsilaj krizi, o günlerde ciddi problemlere neden olmuş ve kriz için harekete geçilmişti. Aradan geçen süreçte, müsilaj kıyılarda görünürlüğünü kaybetti ancak, su altı çalışmalarında, müsilaj kütlelerinin 20 metrelerde görüldüğü ispatlandı.

TBMM tarafından müsilaj sorununu araştırma komisyonu, Çanakkale’ye gelecek. TBMM tarafından yapılan bilgilendirmede, “Meclis Araştırması Komisyonumuzun aldığı karar gereğince, 7-8-9-10 Eylül 2021 tarihlerinde müsilaj sorununun gözlemlenmesi ve konuyla ilgili yürütülen faaliyetler ile alınması gereken tedbirlerin değerlendirilmesi amacıyla Marmara Denizinde ve Marmara Denizine kıyısı olan illerde (İstanbul, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Tekirdağ, Yalova ve Çanakkale) incelemelerde bulunulacaktır. Ek’te yer alan Çalışma Ziyareti Programı çerçevesinde,

– Arıtma tesisi projelerinin incelenmesi ve yetkililerden bilgi alınması, – Arıtma Tesislerinde incelemeler gerçekleştirilmesi, – Marmara Denizi üzerinde müsilajın olup olmadığı hususunun Marmara Denizi’nde İstanbul, Bursa ve Balıkesir çevresinde gemi-tekne; Kocaeli çevresinde deniz uçağı marifetiyle gözlenmesi; – Deniz derinliklerinde ve deniz tabanında Müsilaj varlığının Büyükada açıklarında yapılacak dalışlarla kontrol edilmesi, planlanmaktadır” ifadeleri yer aldı.

19 milletvekilinden oluşan komisyonun başkanlığını ise İstanbul Milletvekili Mustafa Demir yürütüyor.

Komisyonun Çanakkale programı 9 Eylül’de gerçekleşecek. 17.30’da Çanakkale Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, 19.00’da ise Dardanos-Güzelyalı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi incelenecek.

Komisyon üyeleri 10 Eylül Cuma günü ise sabah saat 05.50’de Ankara’ya uçak ile giderek, Çanakkale’den ayrılacaklar.

Tunahan Ünsal


Bu haber 06/09/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 331 defa görüntülendi
*