Bu kiralarla barışın kenti olunmaz

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale için son yıllarda en çok kullanılan sloganlardan birisi Barışın Kenti… Barışın Kentine şimdi üniversite öğrencileri gelecekler. Yaklaşık bir buçuk yıldır öğrenci görmeyen Çanakkaleliler ise heyecanlandı. Esnaf dükkanlarındaki hazırlıkları yapmaya başladı. Kent içinde hareketli günleri göreceğimiz zamanlar için adeta geri sayım başladı. Geri sayım başladı başlamasına ama ev tutmak için gelen öğrenciler ise cinnetlik aşamaya geldiler.

Evlerinden kilometrelerce uzakta, başlarını sokacak bir yuva için Bin TL kira ile kendilerini ayarlayan gençler, öyle kiralarla karşılaştılar ki ağızları açık kaldı. Barbaros Mahallesi’nde 1+1 eşyalı dairenin, internet ilanlarında 2 bin 400 TL kira bedeli görüldü. 1+1 insanca yaşanacak dairelerin kira fiyatları Bin 400 hatta Bin 500’lere çıktı. Burası metropolde bizim haberimiz mi yok? Burası İstanbul mu? İzmir mi? Ankara mı? Neresi burası? Biz neredeyiz? Biz nasıl bir ruh hali ile tüm pandeminin zorluklarını, tüm yaşadığımız zorlukları öğrencilerden çıkartıyoruz? Şehire öğrenci gelmez. Gelsinler diye bas bas bağırırız. Şehire öğrenci gelir, sonrasında ise kiraları fahiş fiyatlara çekip, bu ülkenin okumak için kilometrelerce yolunu kat eden gençlerinden hıncımızı çıkartırız. Skandal!

50 bin öğrenciden söz ediyoruz. Ev tutmak istemeyen, evin sorumluluğunu almak istemeyen  gençleri ise yurtlarda pahalı bir hayat bekliyor. Çanakkale’de kız öğrenci yurtları ortalama 17 bin TL dolaylarında seyir ediyor. Bir kız öğrenci yurdunun, 2 kişilik bir odası 17 bin TL olurken, ailelere aylık masrafı Bin 700 TL olacak. Asgari ücretin 2 bin 825 TL olduğu bir ortamda, Bin 700 TL’yi kızını-oğlunu okutmak için yurda veren bir aile ne yiyecek? Aile ne yiyecek ayrı mesele hatta öğrenci ne yiyecek?

Kiralar bu kadar haksız, fahiş fiyatlara ulaşırken, bu kira bedelleri nasıl denetlenecek? Şehrin tüm dinamiklerinin kiralar için acilen bir araya gelerek, ortak akılla çözüm üretmeleri gerekmektedir. Bu konu inşaat demiri pahalı, çimento pahalı, kullanılan malzeme pahalı konusunu çoktan geçti. 3 ay önce Bin TL olan bir dairenin 3 ay içerisinde Bin 500 TL olmasından söz ediyoruz.

Barışın kenti dediğimiz Çanakkale’ye gelen öğrencileri, makbuz ile kapıda bekler gibi karşılarsak, bu şehirde önümüzdeki günlerde ne öğrenci kalır, ne barış kalır, ne de huzur kalır.

Yeryüzünde öğrenci üzerinden geçinmek diye bir tabir vardır. Şehirler öğrenci üzerinden geçinir. Öğrenci bir kafede vakit geçirir, kafe sahibi, çalışanı, işleteni, emekçisi evine ekmek götürür. Öğrenci kafeden sonra evine gitmek için taksiye biner, taksici kazanır, evine ekmek götürür. Otobüse biner, toplu ulaşımı kullanır, belediye kazanır. Öğrencinin elini sürdüğü her yerde ekonomik hareketlilik başlar. Bu, öğrenci üzerinden geçinmektir. Öğrenci ile hem geçinmek hem öğrenciden geçimini sağlamaktır.

Bizim Çanakkale’de, son zamanlarda gördüğümüz ise öğrenciden geçinmek değil, öğrenciyi sömürmektir.

Acilen ama acilen Çanakkale’deki kiralık daireler ve satılık daireler için taban-tavan fiyat belirlenmelidir.

Geçtiğimiz günlerde yine bir internet sitesinde, Çanakkale’deki bir dairenin 2 ayrı platformda kiralandığını gördük. Daire aynı daire… Fotoğraflar aynı daireden çekilmiş. Ancak dairenin satış fiyatı 2 platformda ayrı olarak görülüyor. 3+1 daire bir emlakçıda 785 Bin TL iken diğer emlakçıda 735 bin TL. Akıl alır gibi değil!

Barışın kenti diyorsak Çanakkale’ye barış içinde huzurla, sakince, akılla yaşamak istiyorsak, birbirimizin üzerinden geçinmek için birbirimizi ezmeyi acilen bırakmalıyız. Yoksa kimse barıştan söz edemez!

 


Bu haber 05/09/2021, Pazar günü yayınlandı, 800 defa görüntülendi
*